Rusya, Ukrayna ile yapılacak ateşkes şartlarını yineledi

Gazeteistasyon / Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son iki gün içinde uluslararası taraflarla yaptığı telefon görüşmelerinde, Rusya’nın askeri operasyonlarını durdurması için Ukrayna’nın savaşmayı bırakması ve Rusya’nın daha önce ilettiği şartlara uyması gerektiğini açıklamasının ardından Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, dün yaptığı açıklamada, daha önce gerçekleşen iki müzakere turu sırasında Ukrayna tarafına iletilen şartları sıraladı.
Peskov açıklamasında, Kiev’in Rusya-Ukrayna çatışmasını sonlandırmak için Moskova tarafından kendisine iletilen şartları kabul etmesi halinde saldırıların durabileceğini söyledi.

‘Bağımsızlıkları tanınsın’

Kremlin Sözcüsü, ülkesinin Ukrayna’yı askeri faaliyetlerini tamamen durdurmaya, savaşı bırakmaya, tarafsızlık statüsüne uymaya, Rusya’nın Kırım üzerindeki egemenliğinin yanı sıra Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarını tanımaya çağırdığını belirtti.
Peskov, Ukrayna’nın tarafsızlık statüsü ile ilgili açıklamasında, “Ukrayna, anayasayı değiştirmeli ve herhangi bir bloğa katılma çabalarından vazgeçmeli” diyerek bu statüye uyması gerektiğini ifade etti.

Rusya Savunma Bakanlığı ise dün sabah, Kiev, Mariupol, Harkov ve Sumi şehirlerinden sivillerin tahliyesi için insani koridorların açılmasıyla birlikte Moskova saatiyle sabah 10.00’dan itibaren geçerli olacak geçici ateşkes ilan edildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, kararın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den insani koridorlar açılmasına yönelik talebi üzerine alındığı belirtildi.
Bakanlık açıklamasında, “Cumhurbaşkanı Macron’un, Devlet Başkanı Putin’den insani koridorlar açılmasına yönelik talebi üzerine Rus ordusu, Kiev, Mariupol, Harkiv ve Sumi şehirlerinden sivillerin tahliyesi için Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla geçici ateşkes ilan etti” denildi.

Açıklamada, Ukrayna tarafına insani koridorların açılmasını ve sivillerin tahliye edilmesini sağlamak için gerekli koşullara uyması çağrısında bulunuldu. Kiev’in Rusya’yı bu kez uyumsuzluk ve sivillerin tahliyesini engellemekle suçlama girişiminin beyhude olacağı konusunda uyarıda bulunulan açıklamada, sivillerin tahliyesi operasyonlarının insansız hava araçlarıyla (İHA) izleneceği kaydedildi.

Açıklamada, Ukrayna’da insani koridorlarının açılması ile ilgili bilgilerin Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) ve diğer uluslararası kuruluşlara iletildiği aktarıldı.

Rusya’nın resmi basın kuruluşları da ateşkesin ilanıyla birlikte Moskova’nın sivillerin Kiev, Mariupol, Harkov ve Sumi şehirlerinden tahliyesi için, biri Kiev’den Gomel’e (Belarus), biri Harkov’dan Belgorod’a (Rusya), biri Sumi’den Belgorod’a, biri Mariupol’den Zaporojye’ye (ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk bölgesi), biri yine Mariupol’den Rostov-na-Donu’ya (Donetsk), biri de Sumi’den Poltova’ya (Donetsk) uzanan güzergahlarda altı insani koridorun açıldığını duyurdular.

Ama bu düzen uzun sürmedi. Henüz kısa bir süre geçtikten sonra Rusya Savunma Bakanlığı Mariupol’da şiddetli çatışmalar yaşandığını ve ölenlerin olduğunu duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, çatışmalardan Ukraynalı milliyetçileri sorumlu tutarken, halkın arkasından Rus askerlerini vurmak için sivilleri canlı kalkan olarak kullandıklarını öne sürdü. Konaşenkov, Mariupol’de milliyetçilerin bu taktikle 4 kişinin ölümüne yol açtığını belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı Savunma Yönetimi Ulusal Merkezi Başkanı Tümgeneral Mihail Mizintsev ise düzenlediği basın toplantısında, “İnsani koridorları açmayı kabul eden Ukraynalı yetkililer, sivilleri başkent Kiev, Harkov, Sumi ve Mariupol şehirlerinden Rus topraklarına tahliye edecek koridorların açıldığı konusunda halka bilgi vermedi” dedi. Bunun yanında Ukraynalı yetkililerin, şu an Rus güçlerinin kontrolü altındaki şehirlerden sivillerin tahliyesi için taleplerde bulunduklarını belirten Mizintsev, bu şehirlerdeki sivillerin tahliye edilmelerinin gerekmediğini söyledi.

Mizintsev, bu gerçeklerin ‘Ukrayna yönetiminin ülkede paralel bir yönetim oluşturan radikal milliyetçilere bağlı olması nedeniyle ülkenin gidişatı üzerindeki kontrolünü kaybettiğini ve herhangi bir sorunu çözemeyeceğini gösterdiğini’ öne sürdü.

Mizintsev, “Ukraynalı yetkililerin bu tutumu, bugün (dün) açık olan insani koridorlardan sivillerin tahliye sürecinin başarısız olmasına yol açtı” dedi.

Öte yandan Kiev’in daha önce Rusya ve Belarus topraklarına uzanan insani koridorların açılmasına ilişkin Moskova tarafından öne sürülen şartları reddettiği ortaya çıktı. Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu’ndan Sorumlu Bakan İrina Vereşuk, “Kiev, sivillerin Ukrayna’nın şehirlerinden Rusya topraklarına uzanan insani koridorların açılmasını reddediyor ve bunu kabul edilemez buluyor” açıklamasında bulundu.

Bir başka gelişmede ise dün, Rusya ve Ukrayna arasında yeni bir müzakere turunun düzenlendiği duyuruldu.

Müzakerelere katılan Rus heyetinin başkanı, Devlet Başkanı Yardımcısı Vladimir Medinsky, Rus heyetinin, Kiev’in temsilcileriyle müzakerelere başlamaya hazır olduğunu ve insani koridorlar konusunda koordinasyonun bir kez daha ele alınacağını söyledi.

Moskova’nın bir kez daha Ukrayna tarafıyla insani koridorları tartışmaya çalışacağını belirten Medinsky, “Ordumuz ve Donbas bölgesindeki silahlı güçler tarafından söz verilen tüm şehirlerde bu koridorlar açık ve atışlar durduruldu” ifadelerini kullandı.

Şu an insani koridorlarının hiçbirinin fiilen çalışmadığını söyleyen Medinsky’ye göre Rus tarafının İHA’larla yaptığı keşif uçuşları sonucunda, ‘Ukraynalı milliyetçilerin sivillerin şehirleri terk etmesini engellediği’ ortaya çıktı. Medinsky’nin açıklamalarına göre heyetler, müzakere turu sırasında, iç siyasi çözüm konusunu, uluslararası insani yardımları ve askeri çözüm meselelerini tartışacaklar.

Rus devletine ait yerel haber ajansı olan RIA Novosti, Kiev heyetinin dün akşam iki helikopterle Belarus’un Brest bölgesindeki müzakerelerin yapılacağı yere geldiklerini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, devam eden askeri operasyonların sonuçlarına ilişkin günlük olarak yaptığı açıklamada, Ukrayna’da dün itibarıyla 3 bin 296 askeri tesisin imha edildiğini, son 24 saat içinde hava savunma sistemlerinin, Poltava bölgesinde Suhoy-27 model üç savaş uçağını, Gostomel bölgesinde bir adet Suhoy-25 model savaş uçağını ve Makarov bölgesinde Mi-24 model iki helikopterinin yanı sıra Ukrayna güçlerine ait sekiz İHA’yı düşürmeyi başardığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca Luhansk’taki silahlı güçlerin son 24 saat içinde 6 kilometre ilerleme kaydettiği ve 7 yerleşim bölgesini daha kontrol altına aldığı bildirildi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet’ten 6 yaşında çocuğa nikâh kıyılması hakkında açıklama

Gazeteistasyon / Diyanet’ten Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı hakkında açıklama geldi”İslam’a göre bireylerin rüşt yaşına gelmeden …

Bir cevap yazın