TGS: Sputnik’te çalışan gazeteciler hedef gösteriliyor  

Gazeteistasyon- Türkiye Gazeteciler Sendikası, Sputnik’te çalışan gazetecilerin ‘Rusya yanlısı olarak hedef gösterilmesinden vazgeçilmesini istedi.

TGS, NATO’nun siyasi planlarını gerekçe göstererek Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgaliyle başlayan çatışma ortamında yaşanan sivil ölümlerini bütün dünyanın kaygıyla izlediğini ifade ederek yaptığı yazılı açıklama şöyle dedi:

‘’Bu çatışmalar aynı zamanda basın ve ifade özgürlüğünün yok edildiği bir ortamı da beraberinde getirmekte, gazetecilerin can güvenliğini tehlike altına sokmaktadır. Savaşlarda önce gerçekler ölür. Savaş dönemlerinde basın kuruluşlarının propaganda araçlarına dönüşmesi de faaliyet yürüttükleri alanlarda sansüre uğraması da halkın haber alma hakkına yönelik bir müdahaledir.

Bazı sosyal medya platformlarının Sputnik’te çalışan meslektaşlarımızı “Rusya yanlısı” olarak etiketlemesi gazetecileri hedef göstermektir. Gazetecilerin can güvenliğini tehlikeye atacak ve basın özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirilecek bu uygulamadan vazgeçilmelidir.  Gazeteciler savaş ortamlarında gerçekleri tüm dünyaya ulaştırmakla yükümlüyken devletler de onları korumakla yükümlüdür. Ukrayna’da çalışan meslektaşlarımız başta olmak üzere gazetecilerin can güvenliğini sağlamak halkın haber alma hakkını korumaktır. Türkiye Gazeteciler Sendikası dünyanın neresinde olursa olsun gazetecilerin fişlenmesi, hedef gösterilmesi, sansüre uğraması gibi basın özgürlüğüne zarar verecek uygulamaların karşısındadır. Biz gazeteciler savaşın değil barışın tarafındayız. Ölümlerin son bulması, halkın haber alma hakkı ve gazetecilerin can güvenliği için bir an önce barış ortamı sağlanmalıdır.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP Eş Genel Başkanı, 6’lı masanın önerisine temkinli yaklaştı

Gazeteistasyon / HDP Eş Genel Başkanı Sancar: “6’lı masaya da bütün toplumsal muhalefete ve demokrasi …

Bir cevap yazın