KGF, Nefes bile olamadı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, Kredi Garanti Fonu’nun Kredi limitinin ihtiyaçlara cevap olamayacak kadar düşük düzeyde olduğunu açıkladı.

 

TSO Başkan yardımcısı Erdal Avşar, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

Pandemiyle özel sektörün karşılaştığı en önemli sorun finansmana erişim ve kredilendirme süreçlerindeki daralmalar olmuştur.  Yaşanan sorunları aşmak üzere KGF destekli kullandırılan “Nefes Kredisi” ve diğer krediler çok önemli bir rahatlatma yarattı.

Ancak, pandeminin uzaması ve dövizdeki kur dalgalanmaları özel sektörü yeniden çok daha ciddi finansman sorunlarıyla karşı karşıya getirmiştir. Hazine ve Maliye Bakanlığınca Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla yeni bir kredi destek paketi devreye sokulmuştur. 25 milyarı yatırım, 25 milyarı ihracat, 10 milyarı ise işletme kredisi olmak üzere, toplamda 60 Milyar TL. tutarında KGF destekli kredi imkanı sağlanmıştır.

Yatırım ve üretimin artması, ticari yaşamın yeniden canlanması için kullanıma açılan kredi desteği çok önemli bir destek olmakla birlikte yetersiz kalmaktadır. Toplam 60 Milyar tutarındaki kaynak bankalara dağıtıldığında her bir şubeye düşen kaynak miktarı çok cüzi bir rakama denk gelmektedir. Kaynak yetersizliği nedeniyle banka şubeleri yoğun kredi taleplerini karşılayamamaktadırlar. Özellikle kalkınmada öncelikli bölgelerde bulunan bankaların şubelerine verilen kredi limiti bölgenin ihtiyaçlarına cevap olamayacak kadar düşük düzeydedir.

Yatırım yapılabilirliğin önünü açmak, üretim ve ihracatımızı arttırmamız için çok daha yüksek miktarlarda finansman kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Özel sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek, yeterli miktarda ve uygun kullanım koşullarında kredi imkanları oluşturulmalıdır. Kalkınmada öncelikli bölgelerde bulunan kamu ve özel bankalara çok daha yüksek miktarda kaynak aktarılmalı, bu bölgelerdeki yatırımcı ve iş insanlarına diğer bölgelere göre daha uygun koşullarda krediye erişim kolaylığı sunulmalıdır.”

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Gazeteci Türfent, 6,5 yıl sonra özgür

Gazeteistasyon / “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandığı mahkemece 8 yıl 9 ay hapis …

Bir cevap yazın