Akaryakıt sektörü can çekişiyor

Gazeteistasyon- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası 7. Ulaştırma, Lojistik, Petrol ve Gaz Ürünleri satıcıları Meslek Grubu Komitesi, akaryakıt sektörünün can çekiştiğini açıkladı.

Diyarbakır TSO Petrol ve gaz ürünleri grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada,.  “Aktif olarak 13 Bin’e yakın akaryakıt dağıtım sektörünün sıkıntı yaşadığına dikkat çekilerek şöyle denildi:

”Sektörün çeşitli temsilcileri tarafından konu kamuoyunda pek çok kez gündeme getirilmekle birlikte maalesef henüz bir çözüme kavuşturulamamıştır.Hem kamuya hem özel sektöre hem de vatandaşlarımıza 365 gün 24 saat hizmet veren akaryakıt istasyonları artık karlılığını kaybetmiştir. Diyarbakır’da bulunan 300’e yakın akaryakıt istasyonu mevcut haliyle devam etmesi durumunda yakın bir zamanda oldukça sıkıntı yaşayacak ve birçoğu kapanmayla yüz yüze kalacaktır. Artan akaryakıt fiyatları ve yükselen işletme maliyetlerine rağmen sabit kalan kâr marjı akaryakıt istasyonlarını çalışamaz duruma getirmiştir.

Sektörümüzdeki işletmelerin yaşayabilmesi için kar marjlarının ivedilikle yükseltilmesi gerektiği açıktır. Sektörde belli bir standardın sağlanmasına yönelik getirilen kurallar, çevre ve sağlık önlemleri, akaryakıt istasyonlarının bakım giderleri işletmeye maliyet olarak yansımaktadır. Öte yandan kredi kartı komisyonları da akaryakıt işletmeleri üzerinde ek mali yük yaratmaktadır. Gün geçtikçe nakit alımın azaldığı, kredi kartı ile tüketimin arttığı bir süreçte kredi kartlarından alınan komisyon oranları zaten eriyen bayi karının daha çok düşmesine neden olmaktadır. Gerek dolaylı vergiler yoluyla kamu yatırımlarına sağladığı kaynaklar, gerekse sağladığı istihdamla çok önemli lokomotif bir sektör olan akaryakıt sektöründe kâr marjının akaryakıt fiyatıyla yüzdesel olarak ilişkilendirilerek %15’e çıkarılması sektörün ivedi beklentisidir. Bununla birlikte işletmelerin giderlerinin karşılanması hususu gözetilerek haksız ve yıkıcı rekabeti önleyecek taban fiyat uygulaması getirilmesi hususunda düzenlemelerin yapılması sektörde sağlıklı bir rekabet ortamı tesis edecektir.

Tüm bu değerlendirmeler ışığında binlerce kişiye aş ve iş sağlayan akaryakıt sektörünün yukarıda bahsedilen sorunlarının çözümü adına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak çözüm sağlanmasını bekliyoruz”

 

 

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın