Pembe bileklik hayat kurtarıyor

Gazeteistasyon / Meme kanseri geçiren kadınlar için pembe bileklikler hayati önem taşıyor. Sağlık sektöründe evrensel bir simge olan pembe bileklik, hastanın o tarafında koltuk altı lenf bezlerinin alındığımesajını vererek, sağlık görevlilerine o koldan bir işlem yapmamaları için uyarı niteliği taşıyor.

Denizli Onkoloji Gönüllüleri Dayanışma Derneği (DENOG) Başkanı Nejla Aslan, evrensel bir simge olanpembe bilekliklerin, meme kanseri veya bir başka kanser türü nedeniyle koltuk altı lenf bezleri alınmışkadınlar için hayati önem taşıdığını söyledi.
Meme kanseri geçiren hastalarda; kanser lenf bezlerine sıçradıysa, yayılmayı önlemek amaçlı
ameliyatla koltuk altı lenf bezlerinin alındığını belirten Nejla Aslan, tedavi süreci tamamlansa dahi lenf ödem gelişmemesi için kişinin hayatı boyunca o kolla ağır iş yapmaması gerektiğini dile getirdi.
O koldan tansiyon ölçülmesi, kan alınması, iğne yapılması, damar yolu açılması, serum takılması gibi tıbbi işlemlerin de riskli olduğunu kaydeden Aslan, bu kişilerin hangi koltuk altından lenf bezleri alınmışsa o kollarında pembe bileklik taşıdıklarını, sağlık görevlilerinin de bu bilekliği gördüklerinde diğer koldan işlem yaptıklarını ifade etti.

‘Pembe bileklik evrensel bir sağlık simgesi’

Bilinci açık hastaların zaten durumunu ifade edebildiğini anlatan Nejla Aslan, “Ancak trafik kazası,
bayılma gibi durumlarda hasta bilinci kapalı olarak sağlık kuruluşuna götürülebiliyor. Pembe bileklik, bu gibi durumlar için düşünülmüş evrensel bir simge. Biz de DENOG olarak her yıl bu pembe bilekliklerden yaptırıp, imkanlarımız ölçüsünde meme kanseri öyküsü olan kişilere iletiyoruz. İhtiyacı olanlar pembe bileklik temini için derneğimize başvurabilir” diye konuştu.
Denizli Onkoloji Gönüllüleri Dayanışma Derneği’nin yaptırdığı pembe bilekliklerin üzerinde “Lenf
Ödem Riski İşlem Yapmayınız” uyarısı bulunuyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın