TSO: ‘Elektrik fiyat artışları üretimi durma noktasına getirdi’

Gazeteistasyon-  Diyarbakır TSO Başkan yardımcısı Erdal Avşar, Tarımda kuraklıktan sonra şimdi de elektrik fiyat artışlarının üretimi durma noktasına getirdiğini açıkladı.

TSO Başkan yardımcısı Erdal Avşar, Yaklaşık 3 yıldır yaşanan küresel salgın nedeniyle küresel piyasalarda artan fiyat artışları, doğalgaz, kömür ve elektrik fiyatlarındaki artışlar ile devam ettiğini belirterek, ‘’Ülkemizde döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve enflasyon artışı sonrasında yeni yıla elektrik fiyatı artışları ile girdik. Elektrik fiyatlarındaki bu artışlar tarım sektöründen, imalat sektörüne, küçük esnaflardan, marketlere, kafe ve restoranlara kadar tüm sektörlerde girdi maliyetlerinde ciddi artışlara neden olmuş durumdadır. Küçük işletmeler, esnaflar, çiftçiler, üreticiler pandemi döneminde karşılaştıkları girdi fiyatlarındaki artışlar, arz,  talep dengesizlikleri ve finansal sorunlar nedeni ile henüz toparlanmadan yapılan bu artışlar ile üretim ve hizmet sunumunu durdurma noktasına geldiler’’ dedi.

Avşar, çiftçilerin 2021 yılını kuraklık sorunu ile kapattığını ve girdi maliyetlerini karşılamakta dahi zorlandığını ifade ederek şöyle dedi:

‘’Üretim yılına elektrik fiyatlarındaki artışlar ile giren çiftçilerin aldıkları yüzde 25 enerji desteği oranı oldukça düşük bir seviyede. Enerji desteği oranının arttırılmaması, tarımsal üretim için yeni bir tarife oluşturulmaması durumunda bu artışlar gıda fiyatlarının katlanmasına ve temel gıda ihtiyacının karşılanmasında dahi sorunlar yaşanmasına neden olacaktır.

Aynı sıkıntılar imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimizde de yaşanıyor. İlimiz ve bölgemizdeki işletmelerin yüzde 95’i mikro ve küçük ölçekli işletmeler ve ek bir yük ile karşı karşıya kalmış durumdalar ve bu yükü de ürettikleri ürünlerin fiyatlarına yansıtmak zorunda kalacaklar. Küçük işletmelerin kullandıkları elektrik tarifelerinin yeniden düzenlenmesine ihtiyaç var.  Aynı şekilde kafeler, restoranlar, marketler en az 3 katına çıkan elektrik faturalarını ödeyemeyecek durumdalar.

Temel talebimiz üreticimiz, çiftçilerimiz, sanayicilerimiz ve KOBİ’lerin üretime devam etmesi, kesintisiz hizmet sunması ve yeni fiyat artışları yaşanmaması için elektrik fiyat artışlarında indirime gidilmesi, elektrik tarifelerinin yeniden düzenlenmesi ve özellikle küçük işletmelerin korunmasıdır. Günümüz koşullarında yenilenebilir enerji kaynaklarındaki yatırımların artırılması da uzun dönemde alınması gereken temel önlemdir. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynak alanları, üretim alanlarında, kamusal hizmet alanlarında, konutlarda yenilenebilir enerji kullanımı teşvik edilmeli ve özel sektörün yenilenebilir enerji alanındaki yatırımları desteklenmelidir.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın