Şiddete karşılık sağlıkçılar 10 günlük eylemde

Gazeteistasyon- Amed Sağlık Platformu, sağlıkçılara yönelik şiddet nedeniyle, 10 gün eylemde bulunacaklar.

Türkiye genelinde sağlıkçılara yönelik şiddet nedeniyle Amed Sağlık platformu bir dizi eylemlerde bulunacak. Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Elif Turan, yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi:

Sadece twetet atmak öfkemizi artırıyor

‘’Alınmayan güvenlik önlemleri nedeniyle Sağlık emekçilerine acil serviste bıçak çeken, mermerle kafa kıran, silah doğrultan kişiler tarafından tehdit ediliyor. Sağlık emekçileri ASM’ye elinde silahla gelen bir erkeğin kurşunuyla hayatını kaybediyor.  Sözde sağlık çalışanının güvenlik önlemi olarak yansıtılan  beyaz kod uygulamalarının sonuç getirmediğini gören sağlık emekçisi  tükeniyor. Yaşanan bunca şiddet vakasına rağmen etkin bir sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmamış olması, güvenli işyeri talebinin karşılanmaması ve bütün bunlara karşın aldığı tek tutum tweet atmak olan bir Sağlık Bakanı’nın varlığı öfkemizi daha da artırıyor. ‘’

Cezasızlık faili cesaretlendiriyor

‘’Bizler hem kadın hem sağlık emekçisi olduğumuz için şiddete maruz kalıyor, öldürülüyoruz. Bu ülkede kadına yönelik şiddet failleri ve sağlıkçıya uygulanan şiddetin failler cezalandırılmıyor, her bir cezasızlık haberi bir sonraki potansiyel faili cesaretlendiriyor.

Kadın katillerine uygulanan ceza indirimlerinden vazgeçin, Erkeği koruyan, erkek şiddetini derinleştiren söylemlerden vazgeçin,  6284 sayılı yasayı uygulayın.’’

Açıklamada, 8 şubatta sağlıkçılar olarak hizmet üretmeyecekleri ifade edilerek yapacakları faailiyetler şöyle sıralandı:

24 Ocak 2022 tarihinden itibaren iş yerlerimizde taleplerimizi içeren bildirilerinizi dağıtacak, eylem sürecimizi sağlık emekçileri ile paylaşacağız.

24 Ocak’tan itibaren iş yerlerinizde siyah kurdele ile çalışacağız.

26 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında meclisin açık olduğu günler nöbette olacağız.

26 Ocak Çarşamba günü 12:30’da Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi poliklinikleri önünde taleplerimizi içeren basın açıklamamızı yapacağız. Akşam 17:00’den sonra Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde nöbette olacağız.

27 Ocak Perşembe günü Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde nöbetteyiz.

28 Ocak Cuma günü Dağkapı Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde nöbetteyiz.

31 Ocak pazartesi günü Dağkapı Devlet Hastanesi’nde nöbetteyiz.

1 Şubat Salı günü Kadın Hastalıkları Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde nöbetteyiz.

2 Şubat Çarşamba günü 12:30’da Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi önünde taleplerimize yönelik basın açıklaması yapacağız. Akşam 17:00’de nöbetteyiz.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Çerkesler

Gergerlioğlu: 21 Mayıs Çerkesleri anma ve yas günü ilan edilsin

Gazeteistasyon- HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 21 Mayıs’ın ‘Çerkesleri anma ve yas günü’ ilan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir