Demirtaş’a, Ahmet Davutoğlu’na hakaretten 11 ay 20 gün ceza

Gazeteistasyon – Cezaevinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Mersin’de 27 Şubat 2016’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Mersin 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden, avukatları ise Diyarbakır’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılırken, Demirtaş’ı savunmak için çok sayıda avukat ise duruşma salonunda hazır bulundu.
Yaptığı konuşmanın eleştiri olduğunu ifade eden Demirtaş, “Muhalefet partisi lideri olmasına rağmen bu güne kadar bu davadan vazgeçmedi. Bu nasıl bir siyaset?” diyerek davanın açılmasına tepki gösterdi. Demirtaş’ın avukatları ise, müvekkillerinin yasama sorumsuzluğunu hatırlatarak, dosyanın düşmesini, aksi durumda tevsi tahkikat taleplerinin araştırılmasını talep etti.
İddia makamı, avukatların taleplerinin reddedilmesini talep ederek, Demirtaş’ın “hakaret” suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, Demirtaş’a Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, verdiği hapis cezasında hükmün geri bırakılması yoluna da gitmedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Çerkesler

Gergerlioğlu: 21 Mayıs Çerkesleri anma ve yas günü ilan edilsin

Gazeteistasyon- HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 21 Mayıs’ın ‘Çerkesleri anma ve yas günü’ ilan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir