‘Rusya, Ukrayna’da rejimi kontrolü altına alırsa sert yaptırımlarla yanıt veririz’

Gazeteistasyon – Londra yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’da Moskova yanlısı bir kukla rejimi göreve getirmeyi hedeflediğini öne sürerken, İngiltere Başbakan Yardımcısı Dominic Raab, Pazar günü yaptığı açıklamada, bunun gerçekleşmesi durumunda Moskova’nın çok sert ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını söyledi.
Reuters haber ajansına göre, Raab bugün Sky News’a verdiği demeçte, “Rusya, Ukrayna’yı işgal etmeye çalışmak ve orada hükümeti kendi kontrolü altına almak için bu adımı atarsa bu ​​ciddi sonuçlar doğuracaktır” dedi.
İngiltere Dışişleri Bakanlığı, dün Rusya’nın Ukrayna’da Rus yanlısı yönetim kurma planı yaptığının tespit edildiğini bildirmişti.
Bakanlığın açıklamasında, “Elimizde, Rus hükümetinin Kiev’de Rus yanlısı bir lideri göreve getirmek istediğini gösteren bilgi var. Eski Ukraynalı milletvekili Yevhen Murayev potansiyel bir aday olarak görülüyor” denilmişti.

Beyaz Saray ise İngiltere’nin ‘Rusya Ukrayna’da Rus yanlısı bir lideri yönetime getirmeyi planlıyor’ şeklindeki açıklamasının endişe verici olduğunu bildirdi.
İngiltere’nin iddialarına ilişkin yorum yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, “İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yayılan dezenformasyon, Ukrayna hakkındaki gerilimi tırmandıranların NATO ülkeleri olduğunun bir başka kanıtı” ifadeleri kullanıldı.
Bakanlık, İngiltere’ye provokatif faaliyetleri durdurması ve saçmalık yaymayı bırakması çağrısında da bulundu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP: Öcalan’ın köyüne yapılan ziyaret engellendi

Gazeteistasyon- DTK, DBP, TJA ve HDP, tecridi protesto etmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir