Bağlar ilçesinde, Bağ evi projesi açılışa hazır

Mehmet Ayaz- Diyarbakır

Gazeteistasyon– Diyarbakır’ın merkez ilçesi Bağlar’da ‘Bağ evi’ projesi hizmete gireceği günü bekliyor.

İlçeye adını veren üzüm bağlarından esinlenerek inşa edilen ‘Bağ evi’ projesi 10 üzüm çeşidinden oluşan 800 adet üzüm bağından Bağ Köşkü ve sosyal donatılara sahip. Diyarbakır’ın 36 il’den büyük Bağlar İlçesi denilince akla ilçenin adını aldığı tarihi Bağ Köşkü ve üzüm bağları geliyor. Ünlü Seyyah Evliya Çelebi’nin veciz sözlerle önemine atıfta bulunduğu Bağlar’daki bu tarihi güzellikler, 1960’lı yıllarda ilçede başlayan çarpık kentleşme ve bunun getirdiği tahribat sonucu tarihe karıştı.

Türkülere ve hikayelere konu olan Diyarbakır’ın bağ kültürü, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun girişimleriyle hazırlanan çok amaçlı proje ile yeniden canlandırılıyor. Bağcılar Mahallesi’nde Aram Tigran Caddesi’nde 35 bin metrekarelik alanda 8 ay önce inşaatına başlanan proje kısa zamanda yürütülen başarılı çalışmalarla tamamlandı.

Bağlar için vizyon projesi

Tarihi Bağ Köşkü’nden esinlenerek inşa edilen modern Bağ Köşkü, 10 çeşit üzümün yetiştirileceği 800 adet üzüm bağı,otopark,dinlenme alanları, sosyal donatılar farklı türlerden oluşan meyve bahçeleri,doğal taşlarla inşa edilen çevre düzenlemesi, gece muhteşem ihtişam oluşturan aydınlatma sistemi. Bir çok özellik barındıran projede üzüm kültürü yeniden canlandırılacağı gibi aileler de güzel vakit geçirme imkanına kavuşacak.

Kentin tanıtımına katkı sunacak 

Projenin turistik bir ilgi alanına dönüşerek Diyarbakır ve Bağlar’ın tanıtımına da büyük katkı sunması bekleniyor. Kentte heyecan yaratan projenin açılışını hava şartlarının düzelmesinden sonra anlamlı bir organizasyonla yapmayı planladıklarını belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,”Bağlar’ımızın bu güzelliklerle anılmasını sağlayacak hale getirdiğimiz için çok mutluyuz ” ifadelerini kullandı.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP: Öcalan’ın köyüne yapılan ziyaret engellendi

Gazeteistasyon- DTK, DBP, TJA ve HDP, tecridi protesto etmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir