Ahmet Türk: ‘Helalleşmeden önce yüzleşmenin gerçekleşmesi lazım’

Gazeteistasyon- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Helalleşme” çağrısı siyasetin gündeminde. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından Diyarbakır Cezaevi’nde ağır işkencelere maruz bırakılan Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Ahmet Türk, Medyascope’a Kılıçdaroğlu’nun Helalleşme çağrısını değerlendirdi. Türk, helalleşmeden önce yüzleşmenin gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

Medyascope muhabiri Ferit Aslan’a konuşan Kürt siyasetinin önemli isimlerinden biri olan ve 12 Eylül darbesinde Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde ağır işkenceler gören Ahmet Türk, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği “Helalleşme”yi değerlendirdi. Türk, yüzleşmeden helalleşmenin bir anlamının olmadığını belirterek, önemli olanın geçmişle yüzleşmek olduğunu söyledi.

“Helalleşmeyi bir yüzleşme olarak değerlendirmek istiyoruz”

Ahmet Türk, şu değerlendirmelerde bulundu:

Geçmişte yaşananları Türkiye gündemine toplumun gündemine taşımak lazımdır. Mağdur olanların tüm mağduriyetlerini ortadan kaldıracak bir yüzleşmenin gerçekleşmesi lazımdır. Yoksa helalleşmek kendi başına bir şey değil. Bir dini tabirdir işte, ‘hakkını helal et’ fakat burada bizim beklentimiz, insanların beklentisi, bu acıyı çekenlerin beklentisi yüzleşmedir. Umut ediyorum ki bu dönem gelir bu helalleşmeyi bu şekilde biz görmek istiyoruz. Bir yüzleşme olarak değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.”

” Türkiye’de bir kaos çıkarmaya yönelik süreç de gelişebilir”

Türkiye’deki ekonomi başta olmak üzere şartların erken seçimi gidilmesi ihtimalini gündeme getirip getirmediği sorusuna yanıt veren Türk, “Normal şartlarda erken seçim kaçınılmaz bir şey ama bu iktidarın bir erken seçime gideceğini pek sanmıyorum. Bu şartlar altında kaybedeceklerini bile bile erken seçime gideceklerini sanmıyorum. Erken seçimin ötesinde benim başka kaygılarım var. Türkiye’de bir kaos çıkarmaya yönelik süreç de gelişebilir” diye konuştu.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Gazeteistasyon / Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın …

Bir cevap yazın