AİHM’in en çok ihlal kararı verdiği ülke Türkiye

Gazeteistasyon- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet politikaları başkanı Mustafa Yeneroğlu, ‘’72 yıldır üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde en çok ihlal kararı verilen ülkeler arasında ilk sıralardayız’’ dedi.

Mustafa Yeneroğlu, AİHM kararları ve Türkiye’nin gri listeye alınması ile ilgili basın toplantısı düzenledi.  Yeneroğlu, AİHM’in ihlal kararlarında Türkiye’nin ilk sırada olduğunu ifade ederek, ‘’Artık öyle bir boyuta geldik ki mahkeme bazı kararlarının uygulanmamasından dolayı meseleyi Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine iletmiş durumda ve ülkemiz Avrupa Konseyi tarafından yaptırıma maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Hükümet artık ipin ucunu iyice kaçırdı. Dünyanın önde gelen ülkeleriyle ilişki kuramaz, aynı dili konuşamaz ve işbirliği yapamaz hale geldi’’ dedi.

Yeneroğlu, Türkiye’nin  geçtiğimiz hafta Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü FATF‘ın Türkiye’yi gri listeye alması ile ilgili olarak şöyle konuştu:

‘’ Türkiye de 30 yıldır bu kuruluşun üyesidir. Bu kuruluş, kara paranın aklanması, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının finansmanının önlenmesi için hesap verebilirlik, şeffaflık ve bu konulara ilişkin denetim ve yaptırım kriterleri öngörüyor. Türkiye ise ne yazık ki bu kriterlerin gereğini yapmak yerine tam tersini yapıyor. Ambargo altındaki İran ve Venezuela’nın döviz elde ederek yapamadığını altın üzerinden onlarla birlikte gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz aylarda meşhur suç örgütü lideri tarafından; Amerika’da suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerinin Türkiye’de sistemli olarak aklandığı iddia edilmiştir. Tüm bu işler Türkiye’nin uluslararası saygınlığına gölge düşürmekte ve kurumsal yapısına zarar vermektedir. Siyasetçilerin, kolluk güçlerinin ve yargı mensuplarının bu ağdan paylarını aldıkları iddiaları çok vahim.  Siyasi nüfuz sahibi kişiler eliyle yargı organlarının da kara paranın aklanması konularına göz yumar hâle düştüğü iddiaları endişe vericidir. Geçmişte hükümeti uyardık ancak iş işten geçti.

Ülkemizde yolsuzluk algısı sıradanlaşmaktadır

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2020 Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre Türkiye 180 ülke arasında 86. sıradadır. Türkiye, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile karşılaştırıldığında, 28 üye ülkenin tamamından düşük puan alarak sonuncu sıraya yerleşmiştir. OECD ülkeleri arasında ise, sondan üçüncü sıradadır.

Suç gelirleri etkili takip edilmiyor

Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nce (UNODC), 2021 Dünya Uyuşturucu Raporunda Türkiye hakkında çok vahim veriler açıklandı. Rapora göre; 2019’da dünyada en fazla eroin ele geçirilen ülke 20 ton ile Türkiye oldu. 2019 yılında dünya çapında, ele geçirilen tüm uyuşturucu tiplerinde ise %10’luk oranla Türkiye ikinci sırada. Meşhur suç örgütü liderinin ifşaatları ortada. Limanlarımıza gemilerle tonlarca uyuşturucu geldiğini iddia ediyor. Gençlerimizde uyuşturucu bağımlılığının ne kadar yükselmeye başladığını tüm toplum olarak müşahede ediyoruz.

 

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu:  ‘Akademisyenlerin göreve iade başvurularını reddetmek, AYM kararını yok saymaktır’

Gazeteistasyon- DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, ihraç edilen ‘Barış İçin Akademisyenle’rin göreve iade için ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir