Güneştekin: Bir görüntü üzerinden sergiyi yok saymak tuhaf

Gazeteistasyon- Ahmet Güneştekin’in Diyarbakır’da açılan “Hafıza Odası” kentte büyük ilgi görürken, bir grup gencin sergiye tepki göstermesi ve galada çekilen halay eleştirilere neden olurken, Güneştekin, basın toplantısı düzenleyerek soruları cevaplandırdı.

Türkiye’nin yüzyılını sorguluyorum

Ahmet Güneştekin, sadece bir görüntü üzerinden sergiyi yok saymayı tuhaf bulduğunu belirterek, ‘’Eleştirilerin çoğu sergiyi yapılan eleştirilerdir. İçişleri Bakanı da görmediği sergi hakkında eleştirilerde bulunuyor. Ben sergide Türkiye’nin yüzyılını sorguluyorum. Buraya gelirken ben evime, mahalleme geliyorum. İstemediğimiz bazı durumlar yaşandı. Neden tepkiler oldu? Açılıştan önce paylaşımlarla ilgili bilgi vermedim. Sürpriz olsun diye. Dünyanın her yerinde sergilerde insanlar eserler önünde fotoğraf çekiyor. Bu bir tercihtir. Orada fotoğraf çekenlere müdahale edemem.  Belki bu hassasiyeti bilseydim önceden uyarırdım. Bu çürüme sadece Diyarbakır’ı değil. Türkiye’yi anlatıyor. Türkiye’nin yüzyıllık hafızasının önemli bölümü. Ama en büyük acılar bu coğrafyada yaşandı’’ dedi.

Roboskinin hafızamda derin izi var

Güneştekin, Tabutların siyah olması gerektiğiyle ilgili eleştirilere de, ‘’Roboskinin hafızamda derin izi var. Sanat eseriyle kayıt altına aldım. Ama her şeyden önce onlar tabut değil, onlar sanat eseridir. İnsanlar sanat eserini beğenmeyebilir, eleştirebilir. Ama bilimsel olarak değerlendirmeli. Halen tabutların önünde insanlar fotoğraf çekiyor. Bunu önleyemezsiniz. Onlar sanat eseridir. Hangimiz ölüsünü toprağa verirken çiçek ekmiyoruz. Hangimiz ölüsünün üzerine sarı kırmızı yeşil renkler örtmüyoruz. Kimileri de bayrak örtüyor. Herkes kendine göre üstünü örtüyor. Renk kötü bir şey değildir. Türkiye’yi tek renkle ifade ederseniz saçmalarsınız’’

Soylu, görmediği sergiyi eleştiriyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun eleştirisine de, ‘’İçişleri bakanının görevi huzuru sağlamaktır. Görmediği sergide şu isimler var mı diye eleştiriyor. O  cesedi Buzdolabında dokuz gün boyunca bekletilen benim evladımsa Aybüke öğretmen, Yasin Börü, Eren’de kardeşimdir.  CHP ve HDP’nin sergiye davet edilmesiyle ilgili olarak da şöyle dedi:

‘’Uluslararası sanatçıyım.   HDP’nin de CHP’nin de davet edilmesi son derece normaldır. Rahatsızlık duymam, mutluluk duyarım. Ekrem İmamoğlu arkadaşımdır. Aynı şekilde AKP’de davet edildi. İhsan Arslan’da davete katıldı’’.

Serginin ana sponsorlarından Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya da eleştirilere yönelik şöyle dedi: ‘’Travma yaşayan incinen insanları üzdüysek TSO olarak özür dileriz. Temel hedefimiz geçmişte yaşananları topluma göstermek hafıza oluşturmak. Daha arışa yönelik Bir hafıza oluşturmak istiyoruz. Bazı paylaşımlar ve görüntüler rahatsızlık yaratmıştır. Ama buradaki amacı doğru değerlendirmek gerekir. Hiçbir olay bu sergiye gölge düşürmemeli. Diyarbakır’ın özelliği kendinden olmayanla barış içinde yaşamaktır’’.

Barış anneleri sergiyi ziyaret etti

Basın toplantısından sonra Keçi burcuna geçen Ahmet Güneştekin’i, Barış anneleri ziyaret etti. Sergiyi gezen barış anneleri Güneştekin ile bir araya geldi. Güneştekin, ‘’Barış annelerinin ziyareti son derece anlamlıdır. Bundan daha mutlu bir şey olamaz’’ diye konuştu.

Barış anneleri sergiyi ziyaret etti

 

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu:  ‘Akademisyenlerin göreve iade başvurularını reddetmek, AYM kararını yok saymaktır’

Gazeteistasyon- DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, ihraç edilen ‘Barış İçin Akademisyenle’rin göreve iade için ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir