Gaziantep Tugay komutanlığının arazisi imara açıldı

Gazeteistasyon- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu arazi imara açıldı. Zırhlı Tugay Komutanlığı 10 köyün hayvanlarını otlattığı meraya taşınacak.

Gaziantep HDP milletvekili ve TBMM İdare amiri Mahmut Toğrul, Medeniyetler Şehri Projesi olarak isimlendirilen proje çerçevesinde yapılan imar planıyla yapılaşmaya açılmak istendiğini belirterek, ‘’Söz konusu bölge kentimizin az sayıdakiyeşil alanlarından biri olan Dülükbaba ormanın hemen yanı başında bulunması hasebiyle kent kamuoyu tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. Şimdi ise aynı şekilde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Medeniyet Şehri Projesi kapsamında taşınacak olan 5.Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın 1 Milyon metrekarelik yeni yeriyle ilgili ilgili imar değişikliğiyapılmıştır. Fakat 5. Zırhlı Tugayın taşınmak istendiği yeni yer yaklaşık on tane köyün hayvanlarını otlatmış olduğu ve tarım yapmış olduğu mera alanlarıdır. Bu bölge Gaziantep’te hayvancılığın yapıldığı çok önemli bir merkez sayılan Şehitkamil İlçesine bağlı Akçagöze, Akcaburç, Kızık Hamurkesen, Tekirsin, Dündarlı, Yayıktaş, Çaykuyu, Uğurca, Koçlu ve Seymenli kırsal mahalleleri arasında kalan binlerce dönüm hazineve mera alanlarının bulunduğu bir bölgedir. Söz konusu bölgenin Gaziantep’te küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın merkezi olduğu ve yüzlerce yurttaşın geçimini hayvancılıktan sağladığı söylenmektedir. Yine bu bölgede çiftçilik yapan çok fazlaca yurttaş bulunmaktadır.Beton blokların arasında kalan meralarda hayvan sürülerini gütmeye çalışan besiciler  kendilerinin de hayvanlarının da gidecek yerleri kalmadığından yakınıyorlar’’ dedi.

Toğrul, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yanıtlaması amacıyla verdiği soru önergesinde şöyle dedi:

-5. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmak istendiği Şehitkamil İlçesine bağlıAkçagöze, Akcaburç, Kızık Hamurkesen, Tekirsin, Dündarlı, Yayıktaş, Çaykuyu, Uğurca, Koçlu ve Seymenli kırsal mahallelerinin seçilmesinin nedeni nedir?

– 5. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmak istendiği yeni bölgeden tam olarak kaç mahalle etkilenmektedir? Bu mahallerde kaç kişi yaşamaktadır?

– 5. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmak istendiği yeni bölgede hayvancılık ile uğraşan kaç kişi vardır? Söz konusu bölgede ne kadar büyükbaş ve küçükbaş hayvan bulunmaktadır?

– Şehitkamil İlçesine bağlı Akçagöze, Akcaburç, Kızık Hamurkesen, Tekirsin, Dündarlı, Yayıktaş, Çaykuyu, Uğurca, Koçlu ve Seymenli kırsal mahallelerinde çiftçilik ile uğraşan kaç aile vardır? Bu bölgede yapılan çiftçilik faaliyetleri nelerdir?

– 5. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmak istendiği Şehitkamil İlçesine bağlıAkçagöze, Akcaburç, Kızık Hamurkesen, Tekirsin, Dündarlı, Yayıktaş, Çaykuyu, Uğurca, Koçlu ve Seymenli kırsal mahalleleri seçilirken bölge halkının rızası neden alınmamıştır?

– Tarım ve Hayvancılıkta her geçen üretimin zorlaştığı, pandemi nedeniyle tarımsal ve hayvansal üretime daha çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde binlerce üreticinin mağdur edilmek istenmesinin nedeni nedir?

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu:  ‘Akademisyenlerin göreve iade başvurularını reddetmek, AYM kararını yok saymaktır’

Gazeteistasyon- DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, ihraç edilen ‘Barış İçin Akademisyenle’rin göreve iade için ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir