Kazada 5 kişi öldü, zırhlı araç mağdur gösterildi

Gazeteistasyon- Zırhlı aracın çarptığı otomobilde 5 kişi öldü, İçişleri Bakanlığı maddi hasar nedeniyle Demirbaş ailesinden 250 bin Euro talep etti

20 Haziran 2017 tarihinde Diyarbakır-Bingöl karayolunda kobra tipi jandarma zırhlı aracı bir otomobile çarptı, otomobilin içerisinde bulunan 5 kişi yaşamını kaybetti. İçişleri Bakanlığı zırhlı aracın çarptığı otomobil sürücüsü Fikri Demirbaş’ın varislerinden zırhlı araçta meydana gelen maddi hasar nedeniyle “zararın” tazmini karşılığında 250 bin Euro ödemeleri için 2019 yılında ailenin tüm fertlerine, eşi Halime Demirbaş’a ve 8 çocuğuna ihtarname gönderdi. Ailenin parayı ödemediği gerekçesiyle Diyarbakır 3’üncü Sulh Hukuk Hakimliğine bir dilekçeyle başvurarak tazminat davasının açılmasını talep etti.

Lice İlçe Jandarma Karakolu tarafından tutulan olay yeri tutanağına dayanılarak, kazanın Fikri Demirbaş’ın “şerit ihlali yapması sonucu” yaşandığı, Demirbaş’ın asli, zırhlı araç kullanıcısının ise “tali” kusurlu olduğu verilen dilekçede gerekçe olarak belirtildi. Dilekçede ayrıca yaşamını yitiren Demirbaş’ın “haksız fiili neticesinde kurumun zarara uğramasına sebebiyet verdiği” ifade edildi.

Davayı kabul eden Diyarbakır 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, açılan davaya karşı yazılı savunma yapmaları için aileye yazı gönderdi. Mahkeme, bakanlığın zırhlı aracın hasar parasını istediği mirasçıların sosyo-ekonomik durumunun araştırılması için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazarak Diyarbakır Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğüne müzekkere yazıp, Demirbaş’ın arabası olan 21 DH 918 plaka sayılı otomobilin trafik kaydı ve kaza tarihi olan 20 Haziran 2017 tarihinde kimin adına kayıtlı olduğunun bildirilmesine karar verdi.

Duruma tepki gösteren Demirbaş ailesi, “şerit ihlali olduğu söyleniyor fakat hiçbir kamera görüntüsü ortada yok” demektedir. Zırhlı aracın kamera görüntüleri aile ve mahkeme heyeti ile paylaşılmamaktadır. Ayrıca eşini kaybettiğini dile getiren Halime Demirbaş karşı taraftan kimseye en ufak ceza verilmezken, eşini kaybettikleri halde cezanın kendilerine kesilmesine tepki göstermektedir.

Son 10 yılda bölgede 16’sı çocuk, 6’sı kadın toplamda 36 kişi zırhlı araçların çarpması sonucu yaşamını yitirmiş, hiçbir zırhlı araç kullanıcısı “asli” kusurlu bulunmamıştır.

HDP Diyarbakır milletvekili Semra Güzel, İçişleri Bakanlığının yazılı yanıtlaması amacıyla şu soruları sordu:

– Diyarbakır-Bingöl karayolunda yaşanan olay sonucu zırhlı aracın sürücüsü hakkında işlem yapılmış mıdır? Aracın kamera görüntüleri neden paylaşılmamaktadır?

– Fikri Demirbaş’ın “şerit ihlali” yaptığı hangi deliller doğrultusunda ispatlanmıştır? Lice Jandarma İlçe Jandarma Karakolunun tuttuğu tutanak kimler tarafından hazırlanmıştır?

– Fikri Demirbaş yaşamını yitirdiği halde eşi ve çocuklarına “kamu zararı” oluşturduğu gerekçesi ile tazminat davası hangi hukuki dayanak ile açılmıştır?

– Halime Demirbaş ve 8 çocuğunun yaşadığı mağduriyet kendilerine açılan davasüreçlerinde göz önüne alınmış mıdır?

– Demirbaş ailesinin fertlerinin haklarında verilen tazminat kararı sebebi ile hiçbir işte çalışamadıkları, mağdur olmaya devam ettikleri Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

– Yaşanan bu kaza sonucu beş kişinin yaşamını yitirdiği, ailelerinin mağdur olduğu göz

önüne alınarak bu davadan geri adım atılacak mıdır?

– Zırhlı araç kazalarında neden zırhlı araç kullanıcıları hep “tali”, yaşamını yitiren siviller “asli” kusurlu olarak belirtilmektedir?

– Zırhlı araçların kullanımı denetlenmekte midir? Bir insana ya da araca çarptığında kurtulma imkanı olmayan bu araçların kullanımı noktasında ne gibi eğitimler verilmekte, sürücüleri hangi aşamalardan geçmektedir?

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu:  ‘Akademisyenlerin göreve iade başvurularını reddetmek, AYM kararını yok saymaktır’

Gazeteistasyon- DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, ihraç edilen ‘Barış İçin Akademisyenle’rin göreve iade için ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir