Kendini sahipsiz ve yaralı hayvanlara adadı

Gazeteistasyon– Asıl mesleği kuyumculuk olan Diyarbakırlı Mehmet Yüksel (45), doğadaki yaralı hayvanları tedavi etmek için Hazar Gölü yakınlarında kurduğu Huzur Çiftliğinde kendini hayvanlara adadı. Yaralı hayvanları tedavi ederek doğaya salan Yüksel, “Ben hayvan sever değilim, can severim” dedi.

Maden’de Hazar Gölü yakınlarındaki 160 dönüm çiftlik kuran ve adını “Huzur Çiftliği” koyan Mehmet Yüksel, meyve yetiştiriciliğinin yanı sıra, yüzlerce çeşit hayvanı da koruma altına alarak, nesli tükenmekte olan hayvanları üreterek bunları doğaya salıyor. Aynı şekilde doğada bulduğu yaralı hayvanları da çiftliğinde tedavi edip tekrar doğaya bırakan Yüksel, sadece kedi-köpek sevilerek hayvan sever olunamayacağını söyledi.

‘Çocukluk hayalim idi’

Hayvanlara karşı acımasız davranılmasının çocukluktan beri kendisini rahatsız ettiğini ifade eden Yüksel, “Çocukluğumdan beri hep hayalim idi. Doğada yaşama şansı bulunmayan ya da yaralı halde kendi kaderine terk edilen hayvanları bir araya toplayarak onları tedavi etmeyi amaçlıyordum. Bunu da başardım” dedi.

Kurduğu çiftlikte şu ana kadar yüzlerce hayvanı tedavi ederek doğaya saldığını ya da uzuv kaybı yaşayan hayvanların ölene kadar bakımını üstlendiğini kaydeden yüksel, “Sahipsiz ve yaralı hayvanlara bir yuva açtığımızı duyanlar arıyorlar. Çevrede yaralı hayvan bulanlar, sahip çıkmamız ya da tedavi etmemiz için bize başvuruyorlar. Bir farkındalık yarattık ve bundan mutluyum. Amacım hayvan sevgisini tüm topluma yaymak” şeklinde konuştu.

‘Hayvan sever değil, can severim’

Kendisini bir hayvan sever değil, ‘can sever’ olarak tanımlayan Yüksel, “Çünkü onlar da birer can ve bizimle aynı dünyayı paylaşıyorlar” dedi.
Çiftliğinde halen yaralı iken koruma altına alınan onlarca köpek, sincap, atmaca ve baykuş bulunduğunu, bu hayvanların burada huzur bulduğu için çiftliğin adını “Huzur Çiftliği” koyduğunu belirten Yüksel, geçtiğimiz haftalar da da nesli tükenmekle karşı karşıya olan Mandarin ve Angut cinsi ördekleri çoğaltıp Hazar Gölü’ne bırakarak, doğal hayatta kalmalarını sağladı.

‘Farkındalık yarattık, bundan mutluyum’

Çiftliği kurduklarından bu yana bine yakın yaralı hayvanı tedavi ettiklerini ifade eden Yüksel, hayvanların bakım, tedavi ve masraflarını kendi cebinden harcadığını, ayda 20-25 bin lira harcamalarının olduğunu söyledi.
Herkesin aynı doğayı paylaştığımız hayvanlara ayrım yapmaksızın sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Yüksel, hayvanlara sahip çıkmasının ve onları koruma altına almasının çevreye örnek olduğunu ve en büyük mutluluğunun bu olduğunu sözlerine ekledi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Gazeteistasyon / Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın …

Bir cevap yazın