Validebağ korusu’nun geleceği çalıştayı yapıldı

Gazeteistasyon- İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Planlama Ajansı , “Validebağ Korusu’nun geleceği çalıştayını düzenledi. Sorun ve beklentilerin ortak akıl ve uzlaşı ile ortaya konulması hedeflenen Çalıştayda, Koru’nun, ekolojik değerler, kültürel miras, hukuk ve idari alanlardaki mevcut durumu değerlendirildi. Ekosistem bütünlüğü içinde, doğal ve kültürel yapısı korunarak gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için çözüm önerileri sunuldu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Validebağ Gönüllülerini ziyaretinde, İPA moderatörlüğünde bir çalışma yapılmasını ve nihai bir teklifin oluşturulmasını istemişti. İBB İstanbul Planlama Ajansı, İstanbul’un çevresel ve kültürel açıdan özgün alanlarından biri olan Validebağ Korusu’nun, gelecek kuşaklara korunarak aktarılabilmesi için neler yapılması gerektiğini bir çalıştayla ele aldı. İPA Florya Kampüsü’nde gerçekleştirilen Validebağ Korusu’nun Geleceği Çalıştayı’na, yetkili ve ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri ile konu üzerine çalışan uzman ve akademisyenler katıldı. Çalıştayda, Koru’ya dair sorun ve beklentilerin birlikte tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin ortak akıl ve uzlaşı ile ortaya konulması hedeflendi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İstanbul Planlama Ajansı Başkanı Emrah Şahan, kentlerin ekosisteminin öncelikli gündem olması gerektiğini vurguladı. “ Türkiye’nin birçok noktasında yangınların, sel gibi afetlerin yüreğimizi yaktığı şu günlerde kentlerimizin ekosisteminin öncelikli bir gündem olduğunu hatırlamalı ve hatırlatmalıyız” diyen Şahan, Validebağ Korusu’nun tüm İstanbul’un önemli bir konusu olduğunun altını çizdi. Koru’nun geleceğini, bilimsel bir koordinasyonla değerlendirdiklerini belirten Şahan, şunları söyledi:

“Validebağ Korusu yalnızca Üsküdar’ın, Kadıköy’ün değil; İstanbul’un önemli bir konusu. Validebağ Korusu senelerdir yorulmuş, hırpalanmış bir alan. Bu konuyu Ekrem Başkanımızın öncülüğünde İstanbul Planlama Ajansı olarak bilimsel koordinasyonla ele alıyoruz. Bugün burada yetkili, ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, konuda çalışan uzman ve  akademisyenlerin katılımı ile Validebağ Korusu’na dair sorun ve beklentileri birlikte tespit etmeyi, çözüm önerilerini ortak akıl ve uzlaşı ile ortaya koymayı hedefliyoruz.”

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Gazeteistasyon / Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın …

Bir cevap yazın