Tosun: ‘Orman yangınlarının faturası Kürtlere kesilmektedir’

Gazeteistasyon- HDP milletvekili Remziye Tosun, Türkiye’de orman yangınlarının faturasının Kürtlere kesildiğini ve birçok yerde Kürtlere yönelik linç girişimi yaşandığını ifade ederek, İçişleri Bakanı Soylu’nun için cevaplaması için soru önergesi verdi.

HDP’li Remziye Tosun, Devam eden orman yangınlarıyla beraber son günlerde Kürtlere yönelik ırkçı söylemlerin arrtığını belirterek, ‘’ Kürt olduklarından dolayı yurttaşlar linç edilmiş, saldırıya uğramıştır. Irkçı söylem ve eylemlerin ardından yangınlardan dolayı Kürtlerin yoğun yaşadığı yerlerde saldırılar olduğu kamuoyuna yansımıştır. Antalya, Elmalı, Bayralar köyünde bir aile ‘Siz Kürtsünüz sizi burada istemiyoruz. Size yarın akşama kadar süre veriyoruz. Yarın akşam Elmalı’yı terk etmeseniz, sizi ailenizle birlikte yakacağız’ şeklinde tehdit edilmiş, akabinde 300 kişilik bir grup tarafından saldırıya uğramıştır. Jandarma ise aileye ‘burada sizin nöbetinizi tutamayız’ şeklinde açıklama yapmıştır. Aile, Jandarma gözetiminde köyü terk etmek zorunda kalmıştır.

Antalya, Manavgat’ta ise yangını gerekçe gösteren kimi gruplar bazı noktalarda yol kontrolü yaparak Kürt olduklarını düşündükleri kişilere saldırılar gerçekleştirmektedir. Yine Aydın, Efeler, Umurlu Emirdoğan Mahallesi’nde yaklaşık 100 kişilik bir grubun, orman yakmak için bölgeye geldiğini iddia ettiği bir aracı durdurarak içinde bulunan 3 kişiyi linç ettiği basına yansımıştır. Bu durum orman yangınlarının öfkesinin Kürtlere fatura kesildiğini göstermektedir. Bununla birlikte Hakkâri, Yüksekova’da askerlerin benzin dökerek ormanı yaktığı iddia edilmektedir. Tunceli, Hozat’ta ise orman yangınlarını söndürmek için Hozat Belediyesi’nin yaptığı çağrı ile oluşturulan heyet, Hozat girişinde durdurulduğu ve heyetin yangına müdahale etmeleri kolluk güçleri tarafından engellendiği açıklanmıştır.

Ülkenin batısında orman yangınları devam ederken linç edilip saldırıya uğrayan Kürtlerin, doğusunda yangını söndürmesi engellenmektedir. Bakanlığınıza bağlı güçlerin bu ikircikli tavrı, nefret suçlarının işlenmesinin önünü açarken kolluk güçlerinin ise görevi kötüye kullanma suçu işlemesine neden olmaktadır’’ dedi.

Tosun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması amacıyla verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

-Antalya, Manavgat’ta başlayan ve günlerdir devam eden orman yangınlarına ilişkin herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

-Yangın çıkardığı iddia edilen veya hakkında soruşturma başlatılan gözaltına alınan şüpheli var mıdır?

-Irkçı söylem ve eylemlerde bulunan yurttaşlar hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

-Kolluk güçlerinin saldırıya uğrayan kesimi koruyamamasının gerekçesi nedir?

-Orman yangınlarının devam ettiği yerlerde yol keserek kimlik kontrolü yapan, kimi yerde linç eden gruplara ilişkin Bakanlığınızın çalışmaları, girişimleri nelerdir? Kolluk güçleri bu gruplar hakkında soruşturma başlatmış mıdır? Başlatılmamış ise yasal gerekçesi nedir?

-Tunceli, Hozat’ta yangına müdahale etmek isteyen heyetin kolluk güçleri tarafından durdurulmasının nedeni nedir?

-Yüksekova’da askerlerin benzin dökerek orman yaktığı iddiası Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir? Söz konusu duruma ilişkin işlem başlatılacak mıdır?

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakırlı sanayiciler, Afrika pazarına açılıyor

Gazeteistasyon- İstanbul’da düzenlenen 5’inci Dünya Sektörler Arası İşbirliği Forumu’na katılan Diyarbakırlı sanayiciler, özellikle yabancı sanayicilerin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir