Muş’taki Kuran kursunda 1 metrede intihar şüpheleri artırıyor

Gazeteistasyon- Muş Karşıyaka kuran kursunda 3 Temmuz’da tuvaletin kapısına kemerle asılı halde bulunan 12 yaşındaki Mehmet Halit Yavuz’un ölümünü şüpheli bulan Yeşil Sol Parti, ‘’1 metre yükseklikte intihar ettiği açıklaması şüphe ve kaygıları artırmaktadır’’ denildi.

Yeşil Sol Parti, Muş’taki kuran kursunda tuvalet kapısına kemerle asılı halde bulunan Mehmet Halit Yavuz’un ölümünü şüpheli bularak basın açıklaması yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

‘’Yavuz’un kurs tuvaletinde intihar ettiği iddialarını ailesi reddetmektedir. Alınan bilgiye göre Mehmet Halit Yavuz, Muş’a gittikten 3 gün sonra ailesini arayarak “Ben imam olacağım” diyerek iyi olduğunu söylemiştir. 4 gün sonra ise, ailesine Mehmet Halit Yavuz’un ‘intihar’ ettiği bilgisi verilmiştir. Aile “çocuklarının intihar etmediği ve ölümünden şüphe duyduklarını “ kamuoyu ile paylaşmaktadır. Kapı kolunun yerden yüksekliği bir metre Mehmet Halit’in intihar ettiği açıklaması, çocuğun yaş dönemi özelliği, olay yeri bilgileri ve şüpheli intihar şekli ailenin iddialarını doğrular şekildedir. Resmi açıklamalarda “ kuran kursunun tuvaletinin kapısına kemerle asılı halde “ bulunduğu açıklamasında yer alan tuvalet kapı kolunun yerden yüksekliği 1 metredir. 12 yaşındaki bir çocuğun 1 metre yükseklikten ası yolu ile intihar ettiği açıklaması üzücü olayla ilgili şüphe ve kaygıları artırmaktadır. Sağlıklı bir soruşturma ve bilimsel kurallara uygun bir otopsi raporu gerçeği ortaya çıkarabilecektir. Ailenin ve kamuoyunun beklentisi etkin bir soruşturmanın yürütülerek hakikatin ortaya çıkarılması iken; dosyaya gizlilik kararı verilmesi kamuoyu ve bizler de endişe yaratmıştır. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Muş Barosu Çocuk Hakları Komisyonunun olayın takipçisi olacağı açıklaması biz çocuk hakları savunucuları tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.’’

Yetkililer açıklama yapmadı

‘’Valilik, emniyet ve savcılıktan konuyla ilgili açıklama yapılmamıştır. Müftülük tedbir olarak kuran kursunun faaliyetlerini durdurması gerekirken bunu yapmamıştır. Kuran kursu hala faal durumdadır. Daha da üzücü ve kaygı verici olan, Muş Müftüsü Lütfü İmamoğlu’nun hiçbir şey olmamış gibi Muş Valisi İlker Gündüz Öz’ü makamında ziyaret ederek kurban bağışı aldıklarını açıklamasıdır. Bu açıklama ve ziyaret her şeyin olağan seyrinde gittiğini gösterme çabası olarak değerlendirilmekte, olayın üstünün örtüleceği ve etkin bir soruşturma ve yargılama yürütülmeyeceği yönündeki şüphe ve kaygıları artırmaktadır.  Bu dosyada bilgilere ulaşımda neden kısıtlama getirilmiş, neden gizlilik kararı verilmiştir? İntihar deneyimi ve şekli çocuğun yaşı (12 yaş ) ve gelişim süreci ile ne kadar uyumludur ? Bu yöndeki açıklamalar bilimsel veriler ile ne kadar örtüşmektedir? Valilik, emniyet, savcılık ve müftülükten konuyla ilgili açıklama yapılmaması, kuran kursunun bu sarsıcı ve travmatik deneyime rağmen faaliyette olması nasıl açıklanmaktadır?  Kuran Kursu geçici olarak da olsa neden kapatılmamaktadır?

 

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakırlı sanayiciler, Afrika pazarına açılıyor

Gazeteistasyon- İstanbul’da düzenlenen 5’inci Dünya Sektörler Arası İşbirliği Forumu’na katılan Diyarbakırlı sanayiciler, özellikle yabancı sanayicilerin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir