Keldani çiftin kaybedilmesinde 1.5 yıl sonra 3 gözaltı

Gazeteistasyon – Şırnak’ın Beytüşebap ilçesine bağlı Mehri (Kovankaya) köyünden kaçırıldıktan sonra cesedi bulunan Şimuni Diril (65) ve halen kayıp olan eşi Hürmüz Diril (72) soruşturmasında 3 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.  Diril çiftinin kızları Gülcan Diril, bir buçuk yıldır adalet mücadelesini verdiklerini ve halen kayıp olan babalarının akıbetinin ortaya çıkarılmasını istedi.

Diril çiftini kaybolması,  12 Ocak 2020 tarihinde çocukları Remzi Diril ve Fransa’dan gelen konukları köyü ziyarette bulununca öğrenildi. Köyde kalan babalarını kuzeni Apro Diril, bir gün önce köye gelen birisi kadın üç kişinin anne ve babasını silah zoruyla götürdüklerini ileri sürdü. Ancak daha sonra bu ifadesini değiştirdi. Jandarmaya yapılan kayıp başvurusu ardından iki kez askerler tarafından köy çevresinde araba yapıldı ancak Diril çiftine dair hiçbir ize rastlanmadı. Köyde kalan çocukları kendi imkanları ile anne ve babasını aramaya başladılar.
Şimuni Diril’in cenazesi, 20 Mart tarihinde Mehri köyünde evlerine 500 metre uzaklıkta bir dere yatağında çocukları tarafından bulundu. Darp edilmiş ve kurşunlanmıştı. Cenazesi 26 Mart tarihinde İstanbul’daki Latin Mezarlığı’nda toprağa verildi.

3 kişi hakkında gözaltı kararı

Diril ailesinin çocukları, bir buçuk yıldır annelerinin katilinin ortaya çıkarılması ve kayıp babalarının bulunması için özellikle sosyal medya üzerinden mücadelelerini sürdürürken, soruşturma kapsamında Beytüşşebap ve Uludere’den 3 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi. Gözaltına alınanlardan birinin Apro Diril olduğu öğrenildi.

‘Ne şekilde olursa olsun babamızdan haber almak istiyoruz’

Dosyada gizlilik kararı olduğu soruşturmanın ne aşamada olduğu konusunda bilgi sahibi olmadıklarını belirten Diril çiftinin kızları Gülcan Diril, “Bir buçuk senedir adalet mücadelesi veriyoruz. Çok yorulduk. Babamız halen kayıp ve bulunamadı. Biz olayın ilk gününden bu güne kadar adalet mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu saatten sonra yapacağımız şey yine adalet mücadelesi olacak. Gözaltı kararı verildiğini duyduk, ancak bunlar kimlerdir ve gözaltına alındılar mı bilgimiz yok. Dosyada gizlilik kararı var. Avukatlarımız konu ile ilgileniyorlar” dedi.
“Gözaltı kararı bizim için, adaletin sağlanması için bir umut oldu” diyen Gülcan Diril, “Önemli olan bu gözaltı kararı sonrasında nelerin olacağı, bize ne bilgi verileceği. Soruşturma tamamlanırsa dava açılmış olacak ve iddianame hazırlanacak. Biz de gerçekleri öğrenmiş olacağız. Babamızın sağ bulunması en büyük temennimiz ama annemle aynı akıbeti yaşamış olma ihtimaline bağlı olarak, ne şekilde olursa olsun babamızdan haber almak, onu bulmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır’daki intiharlar meclis gündemine taşındı

Gazeteistasyon – Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Diyarbakır’da artan intihar vakalarını Meclis gündemine taşıdı. Soru önergesi ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir