Sedat Peker’in videosunun şifreleri (1)

Mehmet Aslan yazdı

Gazeteistasyon-Ben de sonuna kadar izledim. 43 dakikalık videoda devlete tetikçi olarak hizmet vermiş ama yine de harcanması için düğmeye basılmış bir kişinin kırılganlığıyla konuştu.

En önemli şey içeriden ve içerinin üslubunu bilen biri olarak konuşmasıydı. Konuşmada bolca mesaj ve simgeler vardı. Özellikle video çekilirken masaya, kamera açısına göre, izleyenin kolayca göreceği bir kitap yerleştirilmiş. Mario Puzo’nun “Omerta” isimli kitabı. “Omerta” bir anlamda mafya arasındaki centilmenlik anlaşmasıdır.

“Aptallar erken ölür”

Sicilya kökenli anlaşmaya göre, mafya arasındaki çatışma hangi boyutta olursa olsun polise karşı susmak esastır… Dolayısıyla Peker, susmayı ve sadakati masaya yatırdığını söylüyor. Daha uzak plandaki diğer kitap kolay okunmuyor. Onun için videodan fotoğraf alıp büyütünce okuyabildim. O da Mario Puzo’nun “Aptallar Erken Ölür” isimli başka bir kitabı (bu arada bilmeyen dostlar olabilir; Mario Puzo filme de uyarlanan “Baba” kitabının yazarıdır). Bu kitapla da kendisine yönelik operasyonu yapanları aptallıkla itham edip, el altından ölümle tehdit ediyor. Kendisine göre en solda, masa üzerinde 3 zarf duruyor.

Yazının kahve falına döndüğünün farkındayım ama, o zarflar da ilk etapta mesaj iletilecek 3 ismi temsil ediyor diye yorumladım. Videonun ilk dakikalarında arka plandaki televizyonda bir fotoğraf görüntüsü sabitlenmişti. O fotoğrafta, ortada duran kişi Alpaslan Türkeş’ti. Sanırım bu ülkücü geleneğe bağlılığı, ancak Devlet Bahçeli’nin liderliğinin reddini ifade ediyordu.

“Çakıcı’ya tek kelime edemedi”

Ve son söyleyeceğim şey abartılı olabilir; ama yine de paylaşmak istedim. 43 dakikalık videoda Mehmet Ağar’a çok cesur salladı, ancak Alaattin Çakıcı’ya tek kelime edemedi, doğrudan hedef alamadı ama muzdarip olduğu da belli. Çakıcı, son zamanlarda özellikle “bakla kazığı” ile çok tartışıldı.

“Bambu kamışları”

Sedat Peker’in videosunda, hemen kendisinin arkasında, bambu kamışları görünüyor. Masanın bize göre solunda, su bardağının yanında ise beyaz bir sabun duruyor. Dediğim gibi abartılı olabilir ama “bakla kazığı”na karşı, bambu kamışı ve beyaz sabun ile de bir mesaj vermeye çalışmış olabilir. Sonuç olarak birbirlerinin dilini bilen iki tarafın cilveleşmesi gibi. Bir şey çıkar mı? Sanmam; çünkü Peker’in zayıf olduğu ve paniklediği her halinden anlaşılıyor. Ortaya koyduğu şekil, şemalin anlattığı tek şey şu; üzerime gelirseniz Omerta bozulur, konuşurum… Elindeki tek şey bu…

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Deniz tabanındaki kablolar deprem sensörü olarak kullanılabilir

Gazeteistasyon / Bilim insanları deniz tabanlarındaki internet kablolarının deprem ve tsunamileri tespit etmek ve iklim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir