Ana Sayfa / Kültür/Sanat / Sur mağdurları Devlet mağdurlarına dönüştü

Sur mağdurları Devlet mağdurlarına dönüştü

Gazeteistasyon- SP Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Sur mağdurlarının Devlet mağdurlarına dönüştüğünü açıkladı.

Saadet Partisi İl Başkanı Fesih Bozan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, ‘Toki tarafından yıkılan evlerin yerine aslına uygun yeni evler yapılarak hak sahipleri mağdur edilmeden, ya kendi evlerinde ya da Toki’nin farklı yerlerde yaptıkları projeden ev sahibi olabileceği vaadiyle teslimatların yapılmaya başlandığını söyledi.  Ancak anahtar teslim töreninde bazı hak sahiplerinin anahtarlarını almaması ve mağduriyetlerini dile getirmesiyle bazı gerçekler ortaya çıktı’’ dedi. Bozan, mağduriyetleri şöyle sıraladı:

-Evleri yıkılan vatandaşlara 2015-2017 yılları arasında 2 yıl yalnız kira bedeli ödenmiş yıllardır vatandaş kendi imkanlarıyla kirasını ödüyor

-Evi yıkılan vatandaşa, evine karşılık bir ev vermesi gerekirken bu yapılmamış, vatandaş ödeyemeyecek meblağlarda borçlandırılmıştır.

-Bir vatandaşın evini 55 bine sayarken Toki’nin yaptığı evi 4300 tl taksitle 800 bin TL ye saymış.

-Diğer bir vatandaşın evini 39 bine sayarken Toki’nin yaptığı evi de vatandaşa 835 bin TL’ye sayarak vatandaşı borçlandırmış.

-Üç tapuya sahip diğer bir vatandaş 3 tapusunun toplam bedeli 140 bin TL ye sayılırken Toki kendilerine 2 tane zemin kat ve kendi arsalarının üzerinde yapılan yeni yapıya karşılık 890 bin TL maliyet çıkartmış, üç tabunun bedeli 140 bin mahsup edildikten sonra, 750 bin geri ödemeli borçlandırmış.

– Diğer bir vatandaşın iki tapusundan biri dükkan yapılmış. Dükkanı tapu sahibine vereceklerine ihale usulü ile satacaklarmış. Böyle bir mantık olur mu? Hak sahibi dururken hangi hakla dükkanını ihaleye çıkartıyorsunuz?–

-Zamanında bu vatandaşlara, “siz sözleşmeyi imzalamazsanız hiçbir hak iddia edemesiniz elinizdeki de gider” diye tehdit etmişler. Görüştüğüm vatandaşlar da korkudan imzaladıklarını ifade ediyorlar.

Devlet müteahhit, vatandaş müşteri değildir

Fesih Bozan, Barikat ve hendekler kazılırken vatandaş emniyete telefon açıp haber verdiği halde, müdahale edilmediğini ve yaklaşık 20 bin vatandaşın mağdur olmasına sebep neden olduğunu belirterek şöyle dedi:

‘’Devlet olarak vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamakla sorumlu değil misiniz? hangi hakla,700- 800 bin TL fark istiyorsunuz? Toki’nin 700-800 bin TL diye çıkardığı maliyet, bağımsız uzmanlar tarafından tekrar hesaplanmalı ve gerçek maliyet ortaya konmalıdır. Yoksa birilerine rant mı sağlandı? Devlet terör sonucu evleri yıkılmış vatandaşına evini yapıp bedelsiz teslim etmesi gerekirken, maalesef Akp iktidar zihniyeti, “kendisini müteahhit vatandaşı müşteri” görerek bu evlerden kar etmeye çalışıyor gibi. Görünen o ki, bugün anahtarlarını teslim ettiğiniz ve 700-800 bin TL borçlandırdığınız vatandaş, birkaç ay sonra ödeme yapamayacak ve devletle vatandaş mahkemelik olacaktır.

 

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Sezgin Baran Korkmaz iddianamesindeki gizlilik kaldırıldı

Gazeteistasyon – Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz hakkında ABD’de hazırlanan iddianame üzerindeki gizlilik kararı kalktı. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir