Gazeteciler cemiyeti: Nisan raporunu açıkladı

Gazeteistasyon- Gazeteciler Cemiyeti,  ‘Haberin bedeli; Gazeteciler mesleğini yaptığı için yargılanıyor’ başlığı altında Nisan ayı raporunu açıkladı.

Türkiye’deki medya özgürlüğü üzerindeki baskıların en somut örneği olan gazeteci yargılamaları, Nisan 2021’de de hız kesmeden sürdü. Yaptıkları haberler nedeniyle İstanbul, Van, Mardin, Batman, Kars, Adıyaman, Edirne, Ağrı ve Diyarbakır’da görülen 21 ayrı davada en az 49 gazeteci yargılandı.

Gazeteciler Cemiyeti’nin yaptığı açıklamada, Duruşmaları görülen 48 gazeteci hakkında 165 yıl 3 aydan 485 yıl 9 aya kadar hapis cezası istendi. 1 gazeteci hakkında ise 50 bin TL tazminat talep edildi. Davaların 10’u ağır ceza mahkemelerinde görüldü. Bu mahkemelerde, 18 gazeteci hâkim karşısına çıktı. Tutuklu yargılanan 5 gazeteci hakkında ise tahliye kararı verildi.

Davalarda 11 gazeteci “Silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla yargılandı.

Çoğunluğu gazetecilerin sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek açılan davalarda 8 gazeteci “Terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. 3 gazeteci ise “Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla yargılandı. Davaların büyük bir bölümü ileri bir tarihe ertelenirken; 3 ayrı davada yargılanan 5 gazeteci hakkında beraat kararı verildi. 2 davada ise davanın reddine karar verildi. Gazeteciler hakkındaki yargılamalar devam ederken, 4 gazeteciye daha yeni davalar açıldı.

Van, Diyarbakır ve İstanbul’da açılan bu davalarda gazetecilerin Terörle Mücadele Kanunu kapsamında 17,5 yıldan 43 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Yine çeşitli soruşturmalar gerekçe gösterilerek gazeteciler hakkında gözaltı kararları verildi. Ankara ve Diyarbakır’da iki ayrı soruşturma kapsamında 2 gazeteci gözaltına alındı. Ayrıca İstanbul’da üç ayrı basın açıklamasını takip etmek isteyen 8 gazeteci de gözaltına alındı. Gazeteciler ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet, ‘9 yaşındaki kız çocuk evlenebilir’ iddialarını yalanladı

Gazeteistasyon / Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt ve bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir