Protokol krizi: ‘Valilik tüm siyasi partilere eşit durmalı’

Gazeteistasyon- Saadet Partisi Diyarbakır il Başkanı Fesih Bozan, Valilik ile Ak Parti İl Başkanı arasında yaşanan protokol krizini değerlendi. Bozan, ‘Valiliğin tüm siyası partilere eşit durması gerektiğini hatırlatarak, ‘’AK Parti İl başkanının da ‘Biz iktidar partisiyiz. Devletin her kademesinde farklı karşılanmak istiyoruz’ anlayışı doğru değildir’’ dedi.

AK Parti İl Başkanı ve heyeti, Valilik ziyareti sırasında alışık olmadıkları bir şekilde bir protokol krizi yaşanmasıyla ilgili basın açıklaması yapan SP İl Başkanı Fesih Bozan, .

Bütün siyasi partilerin İl Başkanları ve beraberindeki heyetin, herhangi bir Devlet kurumunu ziyaret ettiğinde siyasi teamüllere uygun ve nazik karşılanması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

‘’ Ancak AK Parti İl Başkanı ve heyetinin,  “Biz iktidar partisiyiz devletin her kademesinde farklı karşılanmak istiyoruz” gibi bir düşünceye sahip iseler bunu da doğru olmadığını ifade etmek istiyorum. Valilik makamı, iktidarın değil devleti temsil ediyor. Dolayısıyla bütün siyasi Partilere eşit mesafede olması, bütün siyasi partilerin İl Başkanları ve beraberindeki heyetlerine aynı protokolu uygulaması gerekir. Bu ziyarette Valilik herkese uyguladığı kuralları eşit vatandaş düşüncesiyle uygulamışsa saygı duyuyoruz.

Devletin, parti devleti haline getirilmesini, yani Ak Partinin devletle özdeşleştirilmesini yanlış ve tehlikeli görüyoruz. Üzülerek ifade edeyim ki, zaman zaman iktidar partisinin il ve ilçe teşkilatlarının devleti temsil eden kişi ve kurumlara talimat verir hale geldiğini görüyoruz. Bu da bürokrat ve memurların özgür bir şekilde görevlerini yerine getirmesine engel olduğu gibi devlet işlerinin aksamasına, adaletsizliklere ve çok başlılığa sebep olmakta ve devletin ciddiyetine zarar vermektedir. Bırakın devletin memurları görev tanımlarına göre işlerini yapsınlar.

Biz, aynı zamanda, AK Parti İl Başkanından diğer siyasi partilerin İl Başkan ve heyetlerine de benzer bir uygulama olursa aynı tepkiyi göstermesini bekleriz.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet, ‘9 yaşındaki kız çocuk evlenebilir’ iddialarını yalanladı

Gazeteistasyon / Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt ve bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir