Buldan: Sınır ötesi operasyonların maliyetini Türkiye halkları ödüyor

Gazeteistasyon- HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, sınır ötesi operasyonların Kürt sorununu çözmediğini ve maliyetini Türkiye haklarının ödediğini açıkladı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin haftalık Meclis grup toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirdi. Buldan, İktidar dış politikada ne zaman sıkışsa, savaş politikalarına sarıldığını ifade ederek şöyle dedi:

‘’Tam da bu noktada bildiğiniz üzere hafta sonu yine sınır ötesi bir operasyon başlatıldı. İktidar dış politikada ne zaman sıkışsa savaş politikalarına sarılmaktadır. 1980’den bu yana yürütülen sınır ötesi operasyonlar Kürt sorununu çözmedi daha da derinleştirdi ve bunun maliyetini tüm Türkiye halkları ödedi. Tarihin gösterdiği üzere, sorunların çözümü çatışma politikalarından değil, diyalog ve müzakereden geçer. Diyalog çağrımızı buradan tekrarlıyor ve herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz’’

Buldan, Şengal’de Ezîdî halkına yeni acılar yaşatacak savaş politikalarından Irak Merkezi Hükümetini uzak durmaya çağırdıklarını belirterek, ‘’Aynı şekilde son günlerde Qamişlo’da halkın huzurunu bozmaya yönelik girişimlerin yaşanması, Suriye ve Ortadoğu barışına hizmet etmemektedir. Bundan uzak durulmalıdır. Biz tüm bu savaş ve çatışma politikalarının karşısında olmaya devam edeceğiz’’ dedi.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir