HDP: Bu salonlarda hakikat yalanı, inanç korkuyu yargılayacak

Gazeteistasyon- 28’i tutuklu 108 kişinin suçlandığı Kobanî davası başladı. Davayı HDP Eş Genel Başkanları, milletvekilleri, yöneticileri, tutuklu yakınları, avukatlar, barolar, STK ve siyasi parti temsilcisi, insan hakları örgütleri ve yurt dışından gelen heyetler izliyor.

Duruşma öncesi HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan duruşmanın görüldüğü Sincan’daki mahkeme önünde bir açıklama yaptı. Polis salon önünde açıklama yapmayı engellemek için sık sık anons yaptı ve basının açıklamayı izlemesine izin vermedi. Buna rağmen kısa bir konuşma yapan Sancar şunları söyledi:

Yanıldıklarını bugün de bundan sonra da göstereceğiz

Kobanî Davası denen siyasi kumpas davasının ilk duruşması biraz sonra başlayacak. Duruşma başlamadan önce burada bir araya gelip bir açıklama yapmak istiyorduk ama gördüğünüz gibi aramıza duvar ördüler. Bu, hakikatten korktuklarının bir başka göstergesidir. Sesimizi bastırabileceklerini sanıyorlar ancak yanılıyorlar. Bu davada da bizi sindirebileceklerini düşündüler ama yanıldıklarını bundan sonra da göstereceğiz.  Bu bir siyasi kumpas davasıdır. Türkiye’deki barış arayışını, özgürlük özlemini ve demokrasi umudunu bitirme arayışıdır. Biz de özgürlük için, demokrasi için, hakikat için direnmeye devam edeceğiz.

Bu salonlarda hakikat yalanı, inanç korkuyu yargılayacak

Bu bir siyasi intikam davasıdır aynı zamanda. 2014 yılında IŞİD’in Kobanî’de yenilmesinin sonuçlarını hazmedememiş bir iktidarın öfkesinin ürünü olan bir davadır. HDP’nin bu iktidara yaşattığı yenilgilerin yarattığı öfkenin ürünü olan bir intikam davasıdır. Bunu hep birlikte boşa çıkaracağız. Bugün burada bulunan, yurt dışından gelen ve Türkiye’den buraya duruşmaya gelen bütün dostlara hoş geldiniz diyoruz. Bu kumpas davasını boşa çıkaracağız, demokrasi mücadelesini büyüteceğiz, iktidarın hesaplarını bozacağız ve bu ülkeyi bu otoriter tasalluttan hep birlikte mutlaka kurtaracağız. Kimsenin bundan şüphesi olmasın. Burada hakikat yalanı, inanç korkuyu yargılayacak. Cesaret bu salonlardan bütün Türkiye’ye yayılacak, bütün dünyaya ses verecek. Buradan duruşmayı izlemeye geçiyoruz. Hepinize teşekkür ediyoruz geldiğiniz için.

polis adliyede geniş önlem aldı

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Deniz tabanındaki kablolar deprem sensörü olarak kullanılabilir

Gazeteistasyon / Bilim insanları deniz tabanlarındaki internet kablolarının deprem ve tsunamileri tespit etmek ve iklim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir