Yurt dışından çok sayıda heyet Kobanî duruşması için Ankara’ya geliyor

Gazeteistasyon-  Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile MYK üyeleri başta olmak üzere 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobani davasında bin 200 avukat savunmayı üstlenmek amacıyla yetki belgesi sundu. 30’dan fazla ülkede duruşma günü HDP ile dayanışma içinde olacak. Yurt dışında ise çok sayıda heyet duruşma için Ankara’ya geliyor.

IŞİD’in Kobanî’yi işgal girişimlerinin sürdüğü Ekim 2014’te “sınırın insani yardımlar için açılması ve IŞİD’e verilen desteğin sona erdirilmesi” amacıyla Türkiye’de başlayan protestolardan dolayı 6 yıl sonra HDP’yi olaylardan sorumlu tutan 3 bin 530 sayfalık iddianameyi kabul eden 22’inci Ağır Ceza Mahkemesine ikinci bir heyet daha atandı. 26 Nisan günü yapılacak ve HDP açıklamalarında ‘kumpas’ olarak açıkladığı Türkiye yakın tarihinin en önemli siyasi davalarından biri olarak görüldüğü Kobani davasında davunmayı üstlenmek amacıyla 1200 avukat dava kapsamında yetki belgesi sundu. Duruşmayı, Türkiye’nin farklı kentlerinden Baro başkanları ile  Adalet İçin Hukukçular, Avukat Dayanışması, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Çağdaş Avukatlar Grubu (İstanbul ve İzmir), Demokrasi İçin Hukukçular, Kartal Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar, Toplumsal Hukuk, Sosyal Hukuk, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Özgürlükçü Demokrat Avukatlar gibi hukuk kurumları davayı yakından takip edecek.

Yurt dışından çok sayıda heyet Kobanî duruşması için Ankara’ya geliyor

Yurt dışından da çok sayıda heyet davayı izleyecek. Avrupa Parlamentosu Sosyalistler & Demokratlar Grubu’nda bulunan İsveç Sosyal Demokrat Parti ve İtalya Demokratik Partisi, Avrupa Parlamentosu Avrupa Özgür İttifakı/Yeşiller Grubu’nda bulunan Fransa Halklar ve Bölgeler Dayanışma Partisi ve Galiçya Ulusal Bloku (BNG), İlerici Enternasyonel bileşenlerinden Yunanistan MeRA25 Partisi ve Polonya Sol Parti (Razem), Fransa Sol Parti,
Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti, Katalonya Halk Birliği Partisi (CUP) ve Birleşik Bask Partisi (EH Bildu)’dan heyetler davayı izleyecek. Ayrıca, duruşmanın başlayacağı 26 Nisan günü 30’dan fazla ülkede, HDP ile dayanışma ve Kobanîyi sahiplenmeye yönelik eylem ve etkinlikler organize edilecek.

HDP duruşmaya tam katılım sağlayacak

Türkiye’den de muhalefet partileri ile sendikalar, insan hakları kurumları ve sivil toplum örgütlerinden çok sayıda temsilci davaya katılacak. HDP Hukuk Komisyonu ayrıca kimi baroları ve insan hakları kurumlarını da “davada gözlemci olmak, raporlama yapmak” amacıyla davet etti. Davanın ilk gününde HDP Eş Genel Başkanları ile HDP Meclis Grubu duruşmada hazır bulunacak ve sonraki günlerde de HDP Meclis Grubunun çoğunluğu mahkemede yer alacak. HDP Eş Genel Başkanları ile gelen heyetlerin duruşmaya ilişkin açıklama yapmaları bekleniyor. HDP Ankara İl ve İlçe örgütleri ile tutukluların aileleri duruşmada hazır bulunacak.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP’li belediye başkanının ihracı reddedildi

Gazeteistasyon / Kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eğil Belediyesi Eş Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir