Atatürk’ün ceketi açık artırmaya çıkıyor

Gazeteistasyon-Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün güderi ceketi açık artırmaya çıkıyor. Ceketin geliri Türk Eğitim Vakfı’na bağışlanacak.

DHA’nın haberine göre, 125 adet eserden oluşan çok sayıda ünlü koleksiyoner ve sanatseverin katılacağı ‘Müzelik Eserler Müzayedesi’ 18 Nisan Pazar günü online olarak gerçekleştirilecek. Müzayedeyi düzenleyen firmanın kurucusu Hüseyin Kocabaş, eserler arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün ceketinin bütün eserlerden ayrı olduğunu söyledi.

Müzayedenin öne çıkan eserleri arasında, Sultan Abdülaziz’in altın pırlantalı murassa enfiye kutusu, ‘Altın Çağ’ Bavyera Saray Ressamı Jacobus Potma’ya ait 1683 tarihli başyapıtı ‘Lectio Religio’, Sultan 3. Selim’in tahta çıktığı sene Mescid-i Nebevi için yaptırdığı Puşide-i Şerife de yer alıyor. Ayrıca padişahlara ve saraya yapılmış tablolar, Osmanlı hanedan ailesinden çıkmış sultanlara ait mücevher ve sorguçlar, tuğralı gümüşler ve saray erkânına ait askeri eserler de satışa çıkarılacak.

Atatürk’ün güderi ceketi müzayedede

Müzayedeyi düzenleyen firmanın kurucusu Hüseyin Kocabaş, satışa çıkarılacak eserler hakkında açıklamalarda bulundu. Kocabaş, “Yaklaşık sezon başından beri hazırlandığımız bir müzayede. Çok özel parçalar toparladık. Özellikle Türk-İslam eserleri ağırlıklı bir müzayede. Haneden ailesinden koleksiyonlarından çıkmış birçok eser, sultanların kullandıkları bazı eserler, Türk oryantalist resim sanatına ait önemli parçalar ve tabi ki hepsinden ayrılacak olan Atatürk’ün güderi ceketi var.” dedi.

Açık arttırma tüm eserlerde 1 dolardan başlatılacak

125 eserden oluşan ve ekspertiz değeri 15 milyon doların üzerinde olan koleksiyon teklif usulü ile satışa sunulacak. Eserler açık arttırmada 1 dolar başlangıç fiyatı ile satışa çıkacak. Koleksiyoncular, özel müzeler ve yurtdışından birçok meraklı alıcının ilgi göstereceği müzayedede Sultan Abdülaziz’in altın murassa tabakası 140 bin – 160 bin, 110.92 Karat Uluslararası (GIA) Sertifikalı pırlanta 6 milyon – 8 milyon dolar, Altın Çağ Ressamı Bavyera Saray Ressamı Jacobus Potma’ya ait 1683 Tarihli Başyapıt 300 bin – 500 bin dolara arası alıcı bulması bekleniyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir