18 ilde yapılan anketten ‘demokratik özerklik’ çıktı

Gazeteistasyon – Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, 1-10 Nisan 2021 tarihlerinde, Kürt sorununa yaklaşım ve çözümüne dair algı, görüş, tutum ve eğilimlerini ölçebilmek amacıyla anket düzenledi.  18 kentte yapılan ankette, Kürt sorununun demokratik özerklikle çözülebileceği görüşü ağırlık kazandı.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Van, Şırnak, Siirt, Muş, Malatya, Iğdır, Hakkari, Elazığ, Dersim, Bitlis, Bingöl, Ağrı, Adıyaman’da katılımcıların yüzde 95,4’ünün etnik kimliğini Kürt olarak tanımladığı online ortamda 948 kişinin katılımıyla bir anket gerçekleştirildi.

Siyasi partilere güvenilmiyor

Araştırma sonucuna göre, ankete katılanların yüzde 97,7’si MHP’nin, yüzde 94,9’u AKP’nin, yüzde 93,2’si İYİ Parti’nin, yüzde 85’i SP’nin, yüzde 82,7’si Gelecek Partisi’nin, yüzde 81,2’si CHP’nin, yüzde 74,3’ü Deva Partisi’nin, Kürt sorununa ilişkin söylem ve politikalarının sorununun çözümüne hizmet etmediğini düşünüyor. Yüzde 87,8’i HDP’nin politika ve söylemlerinin Kürt sorununun çözümüne hizmet ettiğinde hem fikir.

“Kürt Sorunu Nasıl Çözülür?” sorusuna ise katılımcıların, yüzde 44,5’i  “Çözüm/Müzakere sürecine dönülerek”, yüzde 29,3’ü “Anayasal tanınma ve güvencelerle”, yüzde 15,2’si ise “Catışmasızlık ve barış”  yanıtını verdiler.

‘Kürt sorunu demokratik özerklikle çözülür’

“Kürt sorunu hangi statüyle çözülür?” sorusuna ise şu yanıtlar verildi. Yüzde 57,2’si “demokratik özerklik”, yüzde 15’i “eşit yurttaşlık”, yüzde 9,9’u “Avrupa yerel yönetimler özerklik şartı”, yüzde 9,9’u “bağımsızlık”, yüzde 5,1’i “federasyon.”

“Yakın tarihte Kürt sorunu çözülebilir mi?” sorusuna katılımcıların yüzde 26,4’ü “evet”, yüzde 47,9’u “hayır derken”, “Kürt Sorunu ne zaman çözülebilir?” sorusuna ise yüzde 33,3’ü, “daha uzun yıllar içinde”, yüzde 20,7’si, “1-5 yıl içinde”, yüzde 18,8’i, “6-10 yıl içinde” derken yüzde 3,4’ü, “hiçbir zaman” ve yüzde 23,8’i ise “fikrim yok” yanıtını verdi.

Yine, “Çözüm süreci en yakın ne zaman yeniden başlayabilir?” sorusuna katılımcıların yüzde 36,5’i, “2 yıldan fazla bir zaman içinde”, yüzde 13,7’si, “1-2 yıl içinde” derken, yüzde 8,6’sı, “bir daha başlamaz” ve yüzde 31,2’si, “fikrim yok” dedi.

“Çözüm ve müzakere sürecinin yeniden başlamasının önündeki en büyük engelin ne olduğu” yönündeki soruya karşı,  yüzde 45,6’sı “Cumhur İttifakı ve liderleri”, yüzde 30’u “AKP-Erdoğan”, yüzde 18,1’i ise “devlet/derin devlet” dedi.

“Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK’yi askeri yöntemlerle etkisiz hale getirirse Kürt sorunu çözülür mü?” sorusuna ise katılımcıların, yüzde 95,1’i, “hayır” derken, “PKK’nin silahları bırakması Kürt sorununu çözer mi?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 80,6’sı “hayır”, yüzde 3,2’si ise “evet” yanıtını verdi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Maymun çiçeği virüsü üç ülkede daha görüldü

Gazeteistasyon- 18 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’da rastlandı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir