Ruhi Karadağ’a, yurt dışı yasağı

Gazeteistasyon- Annesinin rahatsızlığı nedeniyle geldiği İstanbul Sabiha Gökçe hava limanında ‘terör örgütü propagandası’’ yaptığı suçlamasıyla gözaltına alınan Gazeteci-Yazar ve yönetmen Ruhi Karadağ serbest bırakıldı. M. Ali Alabora, Selahattin Demirtaş, Simurg afişi ve bileti de 40 sayfalık dosyada yer aldı. Karadağ’a adli kontrol şartıyla yurt dışı yasağı getirildi.

Yaşadığı Londra’dan annesinin rahatsızlığı nedeniyle geldiği İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanın da gözaltına alınan Ruhi Karadağ, geceyi havaalanındaki karakolda geçirdi. ‘Terör örgütü propagandası’ yaptığı gerekçesiyle yargılanan ve Pazarcık Sulh Ceza Hakimliği tarafından açılan davada Ruhi Karadağ, bu sabah Çağlayan adliyesine getirildi.  Karadağ hakkında 40 sayfadan oluşan sosyal medya içerikli dosya hakkında ifadesi alındı. Dosyada M.Ali Alobora, Musa Anter ve Selahattin Demirtaş ile çekilen fotoğraflarında yer aldığı dikkat çekti.  Savcılık, Karadağ hakkında adli kontrol şartıyla serbest bırakırken, yurt dışı yasağı getirildi.

Ruhi Karadağ, Batman Mardin, Diyarbakır Newroz’u, M. Ali Alabora, Selahattin Demirtaş  fotoğrafları, evrensel ve özgür gündem gazetesinin twetlerini, simurg afişi ve simurg bileti ile yazdığı kitaptan fotoğrafların suç unsuru görülerek her şeyi sorguladıklarını belirterek, ‘’Gazeteci ve yönetmenin paylaşımlarına kadar sorun geldiyse içinde bulunduğumuz durumun vehametini gösterir. 8 yıl önceki paylaşımım bile suç unsuru olarak görülüyor’’ dedi.

Avukat, Atilla Saatçıoğlu, Keyfi bir uygulama yapıldığını ifade ederek, ‘’Son dönemde sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Eski paylaşımlar yıllar sonra kişinin önüne konularak suç aranıyor. Muhalif gördükleri kişilerin yasal paylaşımlarını yasa dışı göstererek suç dosyası oluşturuluyor. Müvekkili Karadağ’a da yurt dışı yasağı konulması ekonomik olarak yıpratılmaktadır’’ dedi.

Ruhi Karadağ kimdir:

1966’da Kahramanmaraş Pazarcık’ta doğdu. Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Karadağ’ın ilk fotoğraf ve yazıları Nokta ve Aktüel dergilerinde yayımlandı. Daha sonra çeşitli gazete, TV ve dergilerde çalıştı. Karadağ’ın “Anadolu’da Kadın” adlı sergisi Almanya’nın çeşitli kentlerinde gösterildi. Bir Şey Yapmalı”, ‘’Gayrimuayyen’’, “Gölge Oyunu”  ile “Simurg” belgeseline imza attı. Bir çok ödülü bulunmaktadır. Karadağ ayrıca ‘Zerda’ ve ‘Aliye’ dizilerinde yapım koordinatörlüğü görevini yürüttü. 2005’te kendi film şirketini kuran londra’da yaşayan Karadağ, halen yönetmenlik, yapımcılık ve yazarlık yapıyor.

 

 

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP: Öcalan’ın köyüne yapılan ziyaret engellendi

Gazeteistasyon- DTK, DBP, TJA ve HDP, tecridi protesto etmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir