Fransa’da uzmanlar, uzayda yıllanan şarapları denedi

Gazeteistasyon-Fransa’nın Bordeaux kentinde araştırmacılar, bu yılın ocak ayında Ulusararası Uzay İstasyonu’nunda bir süre kaldıktan sonra Dünya’ya dönen birkaç şişe şarabı incelemeye başladı.

France 24’te yer alan habere göre, bir süre uzayda tutulduktan sonra Dünya’ya geri getirilen şaraplar, Bordeaux’daki araştırmacılar tarafından incelemeye alındı. Araştırmacılar, ilk analiz sonucunda ağırlıksızlığın şarabı bozmadığını söyledi.

Uzaya gönderilen şarapların incelenmesini organize eden ekip, çalışmanın amacının dünyadaki bitkileri iklim değişikliğine ve hastalıklara daha dirençli hâle getirmek için onları yeni streslere sokmak olduğunu söyledi. Bir diğer amacın ise, şarapların yıllanma, fermente olma ve köpüklenme süreçlerini daha iyi anlamak olduğu belirtildi. Analiz için 12 uzman, gözleri kapalı şekilde uzayda yolculuk yapmış şarapları ve yanında aynı şarabın Dünya’da kalan şişesini tattı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na alkol ve cam alınmadığı için şaraplar yolculuk boyunca özel bir şişede saklandı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP: Öcalan’ın köyüne yapılan ziyaret engellendi

Gazeteistasyon- DTK, DBP, TJA ve HDP, tecridi protesto etmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir