Marsta’ki Jezero krateri ile salda gölü jeolojik açıdan benzer özellik taşıyor

Gazeteistasyon- Mars’ta bulunan Jezero krateri ile Burdur Salda gölünün jeolojik açıdan benzer özellikler taşıması nedeniyle, HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Salda gölünün korunması ve bilimsel çalışmalarda kullanılması için meclis gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili TBMM Başkanlığına araştırma önergesi veren Dr. Rıdvan Turan, Salda Gölü’nün uzay araştırmalarındaki önemi sebebiyle; içinde ve çevresinde yer alan inşaat alanlarının durdurulması, insan etkilerinin olası zararlarından ve UNESCO Küresel Jeopark projesi kapsamında korunması, jeoturizm özelinde bölge ekonomisinin geliştirilmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasını talep etti. Önergede şöyle dedi:

-Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi`nin (NASA), keşif aracı Perseverance (Azim), 18.02.2021’de Mars`ın, Jezero Kraterine iniş yapmıştır. MARS 2020 görevi kapsamında Azim aracı, Mars üzerindeki ilksel yaşam formlarına ve buna bağlı olarak da gezegenin jeolojik, fiziksel, kimyasal, biyolojik ve iklimsel yaşam izlerini araştırmayı hedeflemektedir.

-Jeoloji Mühendisleri Odası’nın yaptığı açıklamaya göre; NASA’nın, iniş yeri olarak Jezero Kraterini seçmesindeki neden ise Dünya üzerinde ilksel yaşam formlarının korunduğu ve bunların yaşamsal süreçlerinin takip edilebildiği benzer örnek alanların varlığı olmuştur.

-Kraterdeki paleogöl (jeolojik olarak çok eski çağlarda oluşmuş göl) ortamıyla mineralojik ve jeolojik bakımdan neredeyse mükemmel derecede uyum gösteren Burdur’da yer alan Salda Gölü, Dünya üzerindeki bu tür alanların ilk sırasında yer almaktadır. Bu benzerlik nedeniyle Salda Gölü; hem Türkiye’nin kendi yapacağı uzay araştırmalarına, hem de Dünya çapında yapılacak uzay araştırmalarına yön verebilecek jeolojik miras alanlarından biridir.

-İnsanlık için son derece önemli olan bu alanın değeri ne yazık ki bu konudan sorumlu başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile Burdur Valiliği olmak üzere; ülkemizin sorumlu kişi ve kurumları tarafından yeterince bilinmemektedir. Salda Gölü, Millet Bahçesi adı altında gerçekleştirilen inşaat faaliyetleri sonucunda yapılan düzenlemeler ve günübirlik yaşam zevklerine kurban edilmektedir.

-Jeolojik açıdan çok değerli bilimsel kayıtlar barındıran bir ortam niteliğinde olan Salda Gölü, hiçbir şekilde popülist yaklaşımlara malzeme yapılmamalı, inşaat çalışmaları derhal durdurulmalı, yapılanlar ise derhal kaldırılmalıdır. Salda Gölü ve beslenme havzası, kesin korunacak hassas alan içine alınarak jeopark ilan edilmeli, UNESCO Küresel Jeoaparkı içine alınması için acilen çalışma başlatılmalıdır.

-UNESCO Küresel Jeoparkları koruma, sürdürülebilir kalkınma ve toplum katılımının ortaklaşa uygulanabildiği alanlar olmaları nedeniyle, Dünya’da tanınırlıkları giderek artan alanlardır. Salda Gölü ve çevresi; insan etkilerinin olası zararlarından korunacak şekilde kontrollü olarak jeoturizme açılmalı, jeoturizm yoluyla yerel kalkınmanın bir aracı olarak da bölgenin ekonomisinin geliştirilmesine destek sağlanmalıdır. Jeoturizm faaliyetleri kapsamında yerel halkın eğitimine ve istihdamına önem verilmelidir.

-Jeoturizm çalışmaları, Salda Gölü’nün insani etkilerden olabildiğince arındırılacak şekilde ekosistemi ve doğal yapısını bozmayacak şekilde planlanmalı, yüzme vb. amaçlı dahi olsa bile gölün kullanımı engellenmelidir. Salda Gölü ve beslenme havzası içinde, yeraltı suyu kullanımı amaçlı kuyu açılması, gölet, vb. yüzey suyu yapılarının yapılması engellenmeli, var olan yeraltı suyu kuyuları ise kapatılarak gölün suseviyesinin düşmesi engellenmelidir. Salda Gölü’nün çevresinde tarımsal üretimle yaşamını idame ettiren vatandaşlarımızın eğitimine önem verilerek zirai ilaçlarının kullanılmaması sağlanmalı ve bu şekilde göl suyunun insan kaynaklı kirletilmesi önlenmelidir.

-Sonuç olarak; Dünyanın ve diğer gezegenlerin oluşumu, gelişimi ve canlı yaşam formlarının ortaya çıkmasının kanıtı, insanlığın doğal mirası niteliğindeki Salda Gölü’nün bilimsel çalışmalarda kullanılması ve korunması amacıyla bir meclis araştırması yapılması elzemdir.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Fazıl Say, Munzur Nehri kıyısında konser verdi

Metin Polat Gazeteistasyon / Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, ‘Munzur Nehri ve Çevre kirliliği’ konusunda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir