‘Kürtçeyi, Azerbaycan Türkçesine benzetiyorlar’

Gazeteistasyon – Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilkokullarda okutulmak üzere dağıtılacak, ‘’Şehrimiz Diyarbakır’’ adlı seçmeli eğitim ders  kitabında, Kürtçe’nin, Azerbaycan Bakü Türkçesine benzetilmesinin, ‘’Kürtçeyi yok saymak ve Türkleştirmek anlamına geldiği Bakanlığınız bilgisi dahilinde midir?’’ denilerek Bakan Selçuk’a soruldu.

HDP Diyarbakır milletvekili Remziye Tosun, Milli Eğitim Bakanı tarafından hazırlanan “2023 Eğitim Vizyonu”, bölge illerindeki ilkokullarda okutulmak üzere şehir tanıtım kitaplarının hazırlatıldığı, bu kapsamda MEB’e bağlı birimlerce hazırlanan “Şehrimiz Diyarbakır” adlı seçmeli ders eğitim kitabının kentin 17 ilçesinde bulunan ilkokullarda okutulmak üzere basımı yapıldığını açıkladı.

Tosun, 214 sayfalık tanıtım kitabında Mezopotamya’da yüzyıllardır yaşayan Kürt halkına ve Kürtçeye hiçbir şekilde değinilmediğini,  Şehir tanıtım kitabında Newroz Bayramının Orta Asya’dan bir gelenek olduğu yer aldığını, bununla birlikte kitapta yer alan “Şehrin Riskleri” adlı bölümde, cinsel istismarın vakalarının karşılaşılabilecek riskler arasında olduğu belirtildiğini açıkladı.

Remziye Tosun, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması amacıyla verdiği soru önergesinde şunların cevaplandırılmasını istedi.

-Tarihte Kürt medeniyetlerin kurulduğu ve Osmanlı İmparatorluğunda da ‘Kürdistan’ yani Kürtlerin yaşadığı yer olarak atfedilen bölgede, Diyarbakır şehrinin büyük çoğunluğunun Kürt olduğu göz önüne alındığında şehrin tanıtım kitabında Kürtlerden bahsedilmemesinin gerekçesi nedir?

-Diyarbakır’ın büyük çoğunluğunun konuştuğu dil olan Kürtçenin, Azerbaycan Bakü Türkçesine benzer olduğunun ifade edilmesi Kürtçeyi yok saymak ve Türkleştirmek anlamına geldiği Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir? Tanıtım kitaplarını yazma ve basım, yayınında görev alanlar ile ilgili soruşturma başlatılacak mıdır?

-Tanıtım kitabında Kürtlerden bahsedilmemesi, Kürtçenin Azerbaycan Bakü Türkçesine benzer olduğunun ifade edilmesi ve Newroz bayramının Türkleştirilmesi açıkça ırkçılık değil midir?

-Kitapta yer alan “Şehrin Riskleri” adlı bölümde, cinsel istismarın vakalarının ilkokul çocuklarına dair olan bir kitapta bahsedilmesinin gerekçesi nedir? Bakanlığınızın cinsel istismara dair illere göre istatistiki verileri var mıdır?

– 2023 Eğitim Vizyonu, Kürt halkının inkâr edilmesinin kanıtı olan bu tanıtım kitabının dışında neleri kapsamaktadır?

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Maymun çiçeği virüsü üç ülkede daha görüldü

Gazeteistasyon- 18 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’da rastlandı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir