Babacan: “Atanan Kürtçe öğretmen sayısı 3, insanların ana diliyle kavga edemezsiniz”

Faruk BALIKÇI

Gazeteistasyon- DEVA Partisi 1.Olağan Bağlar ilçe kongresinde konuşan Genel Başkan Ali Babacan, ‘’Diyarbakır surlarına Kürtçe Erdoğan deni seviyoruz astılar. Ama KADES’te en çok konuşulan ikinci dil Kürtçe yok. Atanan Kürtçe öğretmen sayısı ise 3, siz insanların ana diliyle kavga edemezsiniz’’ dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 1.Olağan Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçe kongresine katıldı. Kongre öncesi konuşan Ali Babacan, DEVA Partisinin 2 yılını sahada geçireceğini ifade ederek, şunları söyledi:

BİZİM ÖZÜMÜZ SÖZÜMÜZ BİR: ‘’Tüm vatandaşlarla buluşacağız. Diyarbakır’a gelince başka Diyarbakır’dan dönüğümde başka konuşanlardan değiliz. Bizim özümüz sözümüz bir. Başımız dik yürüyoruz. Bu ülkede yaşayan hiçbir vatandaşımızın dini dili ayrımcılığa uğramaması için mücadele ettik. Bugünkü iktidar kazanımları tüketiyor. Türkiye 90’lı yıllara hızla götürmeye başladılar.

KÜRT SORUNU ‘YOK’ DEDİ: Erdoğan ne dedi bu ülkede ne Kürt sorunu, Kürt sorunu yoktur dedi. Bu ülkede halktan kopuk, ayrımcı baskıcı hukuksuz uygulamalarla ülkemizdeki her sorun tek tek dirildi, diriliyor. 5 ay önce Diyarbakır’a geldiğimde gözleriyle hafızamıza kazınan 12 yaşında hayatını kaybeden, Ceylan Önkol’dan bahsetmiştim. İdare mahkemesi geçtiğimiz hafta Ceylan’ın ölümünde yetkili bakanlığı yüzde 90 kusurlu buldu. Kusurun yüzde 10’unu da evinden ot toplamaya çıkmış Diyarbakırlı kızımızın üzerine bıraktı. Yüzde 90 kusurlu var da, bu kusurlunun adı açıklandı mı? Kusur var ama suçlu yok. Daha acısı, Ceylan’ın ailesi 12 sene adliyelerde mücadele etti. Soruyorum bu mu dur adalet, bu mudur insan hakları?  Hukuk Devleti böylemi olur? Yüreğimiz yanıyor. Bu ülkede her gün hukuk kanıyor.

İKİNCİ DİL KÜRTÇE YOK: İktidarın zihniyet sorunu var. Tedavisi zor. KADES duyurusu yapıldı. Hangi dillerde hizmet vereceği açıklandı. 5 dilde, ama en çok konuşulan ikinci dil Kürtçe yok. Böyle bir ayırımcılık yapılır mı? Bu nasıl pervasızlıktır. Her yere Erdoğan’ı seviyorum yazdırdılar. Diyarbakır surlarına da Kürtçesini yazdırdılar. Milletin parasıyla akıllarına Kürtçe düşüyor. Ama kadına şiddet olunca Kürtçe bilinmeyen bir dil oluyor. Bunun adı ayrımcılık, ayrışmadır. Biz ayrıştırmaya izin vermeyeceğiz. Ne kadar ötekileştirmeye çalıştırın, düşmanlaştırın bu ülkenin insanları size rağmen bir arada yaşamı koruyacaktır.

ATANAN KÜRTÇE ÖGRETMEN SAYISI 3: Kürtçe öğretmen atanmıyor. 1 öğretmen atanması gerçekleşti. Atanan Kürtçe öğretmen sayısı 3’e yükseldi. Türkiye’de 3 Kürtçe öğretmen. İnsanların ana diliyle kavga edemezsiniz. Kimliklerini yok sayamazsınız. Sizi iktidara getiren mazlumlardır. İktidar gücünü ele geçirince ezemezsiniz. Gölge etmeyin.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyanet, ‘9 yaşındaki kız çocuk evlenebilir’ iddialarını yalanladı

Gazeteistasyon / Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt ve bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir