Baraj, sadece bir köyde 2500 dönüm araziyi sular altında bıraktı

Gazeteistasyon – Batman’da yapımı tamamlanan Ilısu Barajı, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde de onlarca köy ve mahalleyi sular altında bıraktı. Yukarı Salat köyünde onlarca ev, bahçe ve ahır ile 2 bin 500 dönüm arazi de sular altında kaldı. Yaşadıkları yerden zorla göç etmek zorunda kalan ve kirada oturan köylüler, zararlarının karşılanmasını istiyorlar.

2019 yılında su tutulmaya başlanan Ilısu Barajı, Hasankeyf ile birlikte Mardin, Batman, Siirt, Şırnak ve Diyarbakır’da yüzlerce köyü sular altında bıraktı. 300 kilometre uzunlukta bir  havzayı sular altında bırakacak baraj sularının sonlandığı en batıdaki yer ise Bismil’in Yukarı Salat mahallesi. Mahallenin hemen dibindeki Aşağı Salat mezrası ise aylar öncesinden sular altında kalmış. Aynı, Ağıl, Kopeli, Şahintepe, Sazlık, Yukarı Zilek, Aşağı Zilek mahalleleri gibi.

‘Verdikleri para ile iki odalı bir ev bile alamam’

Bölge sular altında kalmadan önce Aşağı Sazlık mezrasında yaşadıklarını belirten köylülerden Murat Çelik (45)  mağdur olduklarını ve haklarının ödenmediğini söyledi. Aşağı Sazlık’ta bahçelerinin olduğunu, aynı şekilde hayvancılıkla uğraştıklarını ve kimseye muhtaç olmadan buradan elde edilen gelir ile yaşadıklarını ifade eden Çelik, “Evimiz, ahırlarımız vardı. ‘Boşaltacaksınız’ dediler ve boşalttılar. Bize de 45 bin TL istimlak bedeli ödediler. Ben bu para ile burada iki odalı bir ev bile satın alamam. Şu an Yukarı Salat mahallesinde kirada oturuyorum” dedi.

‘2000 dönüm arazinin istimlak bedeli ödenmedi’

 

Yukarı Salat mahallesi ile Aşağı Salat mezrasında toplam 2 bin 500 dönüm arazinin sular altında kaldığını ve bunlardan şimdiye kadar sadece 500 dönüm arazi sahibine istimlak bedeli ödendiğini kaydeden muhtar Nihat Baydar da köylülerin mağduriyetinin olduğunu söyledi.

Baydar, sular altında kalan bazı arazilerin çok ortaklı olduğu için ya da köylülerin istimlak bedeline yetersiz bularak dava açtıkları için sorunların henüz çözümlenmediğini belirterek incelemelerin halen sürdüğünü belirtti.

Baraj suyunun batıdaki en son noktasının kendi mahalleleri olduğunu belirten Muhtar Baydar, “Aylar önce baraj suları tam bırakılınca burası tamamen göl halindeydi. Sular mahallerin dibine kadar yükseldi. Yakınımızdaki Aşağı Salat mezrası zaten tamamen sulara gömüldü.

Baraj tam dolarsa yüksek kesimlere kadar su yükselmez ancak yine de suyun dolması veya çekilmesi sonucu bataklık alan oluşacaktır” dedi.

Baydar, yakınlarında 8 mahalle ve mezranın sular altında kaldığını belirterek, köylülerin mağdur olduklarını ve sorunlarının çözülmesini istedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP’li belediye başkanının ihracı reddedildi

Gazeteistasyon / Kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eğil Belediyesi Eş Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir