Vali’den DW ve BBC Türkçe’nin haberlerine tepki

Gazeteistasyon –  DW Türkçe ve BBC Türkçe’nin, Diyarbakır Ben u Sen Mahallesi’nde tarihi surların dış çeperine bitişik gecekonduların yıkımı için yapılan kamulaştırmayla mahalle sakinlerinin mağdur edildiğine yönelik haberin manipülasyon olduğu açıklaması yapıldı.

 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi resmi sitesinde yayınlanan haberde, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Diyarbakır Kalesi’nin çevresindeki kaçak yapıların yıkımıyla ilgili başlatılan çalışma uluslararası medya tarafından manipüle edilmeye çalışıldığı ileri sürüldü. Açıklamada şöyle denildi:

‘’Yaklaşık 20 yıl önce HDP geleneğinden belediye başkanlarınca Ben u Sen Mahallesindeki gecekonduların yıkımı için tespit çalışmaları yapıldı. Belediyeler, tespit çalışmalarının ardından herhangi bir şekilde kamulaştırma ve yıkım çalışması gerçekleştirmedi. Diyarbakırlılar, geçen yıl kentte göreve başlayan Vali Münir Karaloğlu’na kentle ilgili öncelikle surların restorasyon çalışmalarına hız verilmesi taleplerini iletti. Karaloğlu’nun talimatlarıyla Büyükşehir Belediyesi, “Ben-u Sen Vadisi” olarak adlandırılan ve Diyarbakır Kalesi’nin en görkemli burçlarının olduğu bölgede, surlara yapışık kaçak yapıları yıkılması için kamulaştırdı. Çalışma kapsamında surların dış çeperinde bulunan ve sur koruma bandında kalan, çoğu tapusuz, gecekondu niteliğindeki yapılar yıkıldı. Hazırlanan projeyle sur çevresinin kaçak yapılardan arındırılmasının ardından Urfa Kapıdan Hevsel Bahçeleri’ne kadar uzanan “yeşil kuşak” oluşturulması hedefleniyor. Bu çerçevede şimdiye kadar 3. etabı tamamlanan proje kapsamında kamulaştırılan 200 yapının yıkımı tamamlandı. Sahada hafriyat kaldırma çalışmaları devam ediyor.’’

Diyarbakır Valisi ve Kayyum Münir Karaloğlu, Geçen yıl ‘Surlar sahipsizlikten, bakımsızlıktan yıkılıyor’ diye haber yapan mecralar, restorasyonun başlamasının ardından çalışmaları kötülemek için hep bir ağızdan kara propaganda yapılmaya başlandığını ifade ederek şunları söyledi:

‘’Dünya Kültür Mirası olan Diyarbakır Kalesi’nin ihtişamının ortaya çıkarılması ve kentin dünya turizminde hak ettiği yere gelebilmesi için yapılan yoğun çalışmaları görmezden gelen mecralar, hiç bir kurumdan bilgi almadan, restorasyon çalışmalarının yapıldığı alana bile girmeden haber yaptı.

Bu bölgede şu ana kadar hiçbir vatandaşla sorun yaşamadık. Bu işleri yaparken şehirde bugüne kadar taş taş üstüne koymamış, sadece kötülükten ve kötü işlerden anlayan, fitne, dedikodu ve iftira yapan, bozgunculuk çıkaran bir grup var maalesef. Restorasyon çalışmalarıyla ilgili yaptıkları karalama kampanyalarından istediğini elde edemeyen mecralar, devreye uluslararası medya soktu Size buradan ‘Êdî Bese (Yeter artık)’ diyoruz”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İsrail’den Şam’a hava saldırısı

Gazeteistesyon / Suriye Devlet Televizyonu, İsrail’in Şam yakınlarına hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Suriye Savunma Bakanlığı, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir