Ana Sayfa / Manşet / TMMOB: ‘Kayyımlar suç işliyor’

TMMOB: ‘Kayyımlar suç işliyor’

Gazeteistasyon – TMMOB Diyarbakır şubesi, kayyım yönetimlerinin suç işlediğini öne sürerek, hukuki süreç başlatacaklarını açıkladı.

Mimarlar ve Mühendisler Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Ferit Kahraman, kayyım atanan kentlerde kamusal alanların ve kamuya ait kaynakların atanmış yetkililerce belirli çevrelere tahsis edilmesinin hukuka aykırı olduğu ifade ederek, ‘’ Kamu İhale Platformu üzerinden incelediğimiz ihale sonuç ilanlarına baktığımızda; ihalelerin pazarlık usulü ile yapıldığı, rekabet koşulları oluşturulmadan yüksek bedel ve düşük kırımlarla belirli çevrelere peşkeş çekildiği görülmektedir. Ayrıca son yıllarda yeni yapılmış kaldırım, park, sokak ihtiyaç olmamasına rağmen yıkılıp yeniden ihale edilmiştir. Bütün bu ihale yöntemleri kanunsuz olmakla birlikte uygulamalara harcanan milyonlarca lira ile de kamu zarara uğratılmıştır. Aynı zamanda belediye kaynakları ile inşa edilen birçok yapı savaştan sonra ganimet paylaşır gibi milyarlarca liralık bütçelere sahip kurumlara devredilerek kurumlar arası çatışmaya yol açacak uygulamalar yapılmıştır ve yapılmaya devam edilmektedir. Kamuya ait kaynakların atanmış yetkililerce belirli çevrelere tahsis edilmesi hukuka aykırıdır’’ dedi.

Ferit Kahraman, Diyarbakır’da hukuka ve kanuna aykırı birçok kent suçu işlendiğini belirterek şöyle konuştu:

‘’İlgili kurumlara ve yerel yönetimlerdeki ilgili bütün birimlere görev ve sorumluluklarına dair çağrılar yapılmasına rağmen suç işlenmekte ve gereği yerine getirilmemektedir.
Bu kentin en işlek caddelerinde denetimden ve mühendislik hizmetlerinden yoksun, her yönüyle yapısal risk taşıyan ve yoğun kullanıcı sayısına sahip (kaçak okul, kaçak düğün salonu, kaçak işyeri, kaçak büro, kaçak lokanta vb…) birçok kaçak yapı yapılmakta ve ruhsatlı olanlara da kaçak katlar ilave edilmektedir! Kayyımların yönetiminde olan bütün yerel yönetimler kira bedeli alarak kapalı alan kullanımı izni vererek suç işlemektedir.Biz kente ve kentliye karşı sorumluluğu olan bir meslek örgütü olarak, bu tür kent suçlarında doğrudan veya dolaylı sorumluluğu bulunan kurum ve kişileri uyarıyor ve hatırlatmak istiyoruz. Bu kent sahipsiz değildir.  Bütün bu kanunsuz uygulamalara karşı meslek odamızın kamu adına gerekli girişimleri ve hukuki süreçleri başlatacağını belirtmek istiyoruz.”

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Aslan sürüleri esneyerek birbirlerini avlanmaya çağırıyor

Gazeteistasyon-Bir araştırma, aslanların avlanmaya gitmeden sırayla esneyerek birbirlerine “Harekete geçelim” sinyali verdiğini ortaya koydu. The ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir