Diyarbakır’da 8 Mart etkinlikleri başladı

Gazeteistasyon- 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü nedeniyle bir haftalık etkinlik Diyarbakır’da başladı. Dicle Amed Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerini, basın açıklamasıyla duyurdu.

Dicle Amed Kadın Platformu adına Eğitim Sen 2 no’lu Şube Kadın Sekreteri Songül Can Şimşek basın açıklaması yaptı. Şimşek şunları söyledi:

“Pandemi ile beraber yaşanan ekonomik ve toplumsal krizde en güvencesiz konumda olan, yokluğa, yoksulluğa en çok maruz kalan kadınların, ciddi hak kayıpları yaşamasının yanı sıra, kamusal alandaki varlığına, kimliğine, yaşam alanlarına, bedenlerine ve emeklerine dönük saldırılar da artmıştır. adın özgürlük mücadelesine, eşitliğe, barışa ve insan haklarına yaşamını adamış; Leyla Güven, Ayşe Gökkan’ın tutuklanması da bu korkunun dışa yansımasıdır. İşçiler, emekçiler, kadınlar, öğrenciler, bütün ezilenler hep beraber bu iktidarı, kaybetmeyle yüzleştirecektir. Ancak o zamana kadar mücadele safları sıkı sıkıya korunmalı, her alanda mücadele bir adım daha öne atılmalıdır. Özellikle kadın kırımının doruğa ulaştığı bu dönemde kadın mücadelesi hiç olmadığı kadar sahiplenilmeli, ileriye taşınmalıdır. Binlerce yıldır teslim alınamayan kadın iradesine olan inancımız, mücadelemiz de bize en büyük güç olmaktadır. Kadınlar yaratılmak istenen korkuya geçit vermeyecektir. Kadın kırımına karşı yaşamı, tecrite karşı özgürlüğü savunacağız.

Kadınlar daha sonra, yoğun polis kordonunda Ofis PTT Şubesi’ne kadar yürüyerek tutuklu kadınlara dayanışma mektubu gönderdi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Çerkesler

Gergerlioğlu: 21 Mayıs Çerkesleri anma ve yas günü ilan edilsin

Gazeteistasyon- HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 21 Mayıs’ın ‘Çerkesleri anma ve yas günü’ ilan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir