Elazığ’lı Hasan ve Kırşehirli Mehmet’in hazin öyküsü…

Faruk Balıkçı 

Hazin bir öyküdür.  Elazığ’lı doktor Hasan Kaya ile meslektaşı Kırşehirli Mehmet Tanrıbuyurdu’nun  yaşam hikayeleri…

Bugün, Hasan Kaya’nın ölüm yıldönümü…  Hani şu İnsan Hakları Derneği Elazığ şube başkanı Avukat Metin Can ile birlikte Dersim Dinar köprüsü altında işkence yapılarak öldürülmüş halde bulunmuşlardı. Hasan Kaya ve Mehmet Tanrıbuyurdu’yu da Şırnak’ta tanıdım. 1990’lı yıllarda.

Her ikisi de doktorluk mesleğine başladıklarında Şırnak’ta buluşmuşlardı. Köy yakmaların, faili meçhul cinayetlerin yoğun olduğu yıllardı. Hasan ve Mehmet gece gündüz demeden her hastaya koşuyorlardı. Şırnaklıların gönlünde taht kurmuşlardı.

1991 yılında körfez savaşı sırasında Iraklı Kürtler sınıra yığılmıştı. Doktor Hasan Kaya da sınırdaydı. Gözleri kan çanağı olmuştu. Sınıra yığılan on binlerce bebek, yaşlı, kadın hastalarla tek doktor olarak ilgileniyor, olumsuzlukları gazetecilere dillendiriyordu.

90’lı yıllarda yaşamları Şırnak’ta buluşan iki doktorun halka olan yakınlığı dikkat çekmişti karanlık güçler tarafından…

18 Ağustos 1992’de , ‘PKK, Şırnak’ı bastı’ diyerek kent merkezi taranmaya  başlandı. Dört gün dört gece ateş altında kalmıştı Şırnak..

Onlarca insan hayatını kaybetti. Eski Şırnak Valisi Mustafa Malay, ‘Asker çok insan öldürdü, Ankara’ya anlattım ilgilenmedi’ diye açıklama yapmıştı.

Bir vekilin aracıyla Şırnak’a girmiştim. Kurşun isabet almayan ev kalmamıştı. Yollarda hayvan ölümleri ve kentte ağır bir koku vardı.

Şırnak Devlet Hastanesinde karşılaştığım Hasan Kaya ve Mehmet Tanrıbuyurdu’nun beyaz önlükleri kızıla boyanmıştı. Yaralılara ulaşmalarını engellediklerini anlatıyorlardı. 10 yaşından 70 yaşına kadar boylu boyunca sıralanmış hayatını kaybedenler hastane koridoruna dizilmişti.

Hasta ve yaralılarla Hipokrat yemini gereği ve bir hekim olarak ilgilenmek zorunda olan iki doktor, karanlık güçler tarafından hedef tahtasına konulmuştu bir kez.

Ya sözlü, ya da telefon açılarak tehdit ediliyorlardı.

Doktor Hasan Kaya Şırnak’ı terk ederek Cizre’de kaldığımız otele geldi. Ve artık Şırnak’ta görev yapamayacağını, hayati riskinin bulunduğunu anlatıyordu.

Memleketi Elazığ’a döndü.

Ve bir haber geldi bir yıl sonra…

Elazığ İHD Şube Başkanı Metin Can ile birlikte kaçırılmışlardı.

1993 yılında Elazığ- Dersim arasındaki Dinar köprüsü altında işkence edilmiş halde cenazesi bulundu Hasan Kaya’nın.

Bugün onun ölüm yıldönümü…

Kırşehirli doktor Mehmet Tanrıbuyurdu ise uzmanlık sınavını kazanmıştı ancak, bu hakkı ona verilmiyordu. Dr. Tanrıbuyurdu, Şırnak’ta yaşadıkları anılarını ‘’Şırnak Cumhuriyeti’’ diye yazdığı kitaptan sonra yüzünü dağlara verdi ve orada yaşamını yitirdi.

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Maymun çiçeği virüsü üç ülkede daha görüldü

Gazeteistasyon- 18 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’da rastlandı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir