AB: HDP’ye yönelik baskılardan ciddi şekilde endişeliyiz

Gazeteistasyon- Avrupa Birliği  Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, son dönemlerde HDP’ye yönelik artan baskılardan endişe duyduğunu açıkladı.

AB komisyon sözcüsü Stano, Avrupa Birliği, son zamanlarda tutuklamalar, seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınması ve siyasi motivasyonluymuş gibi görünen yargısal işlemler ile milletvekillerinin parlamento dokunulmazlıklarının kaldırılması girişimleri nedeniyle HDP’ye yönelik artarak devam eden baskılardan endişe duyduklarını açıkladı.

Türkiye’nin AİHM’in Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına ilişkin kararını uygulamadığı ve HDP’nin yüzlerce yerel siyasetçisinin, seçilmiş yetkilisinin terörle ilgili suçlamalarla tutuklanmasının da bu endişeyi artırdığını ifade eden Stano, “İddia edilen herhangi bir kabahat veya suç kanuni prosedürlere tabi tutulmalı ve masumiyet karinesi korunmalıdır. Uzun süredir Avrupa Konseyi üyesi ve AB’ye aday ülke olarak Türkiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermeli, siyasi örgütlenme özgürlüğü dahil olmak üzere demokratik sistemini korumalıdır” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir