Hulusi Akar, Garê’de sadece gaz bombası kullandıklarını söyledi

Gazeteistasyon – Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 13 asker ve polisin öldüğü Garê’deki operasyonu Meclis’te anlattı. Akar, 13 kişinin öldüğü mağaraya hava bombardımanıyla etki etmenin mümkün olmadığını söyledi, “Sadece göz yaşartıcı gaz kullanılmıştır. Bunun dışında herhangi bir silah mühimmat kullanılması söz konusu değil” dedi.

Millî Savunma Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde bulunan Garê bölgesindeki harekat ve asker, polis ve istihbaratçılardan oluşan 13 kişinin öldüğü mağarada yapılan operasyonla ilgili TBMM’de ‘bilgilendirme’ konuşması yaptı.

Akar, mağaraya savaş uçaklarıyla yapılan bombardımanın etki edemeyeceğini ileri sürerek, “Irak’ın kuzeyinde, varlığını sürdürmeye çalışan PKK’ya karşı operasyonlarımız artan bir şiddet ve tempoda aralıksız devam etmekte. Pençe Kartal-2 kara desteği olmadan 35 kilometre derinlikte icra edildi. Kritik ve önemli operasyon, nitelik olarak diğerlerinden farklılık gösteriyor. Bölgeye ilk inildiğinde 2 şehit 1 yaralımız oldu” dedi.

Operasyon öncesi geniş bir hazırlık süreci yaşadıklarını kaydeden Akar şunları söyledi:
“Karadan destek ve irtibat olmadan icra edildi. Operasyon için yoğun gizlilik tedbirleri altında geniş hazırlık süreci yaşandı. Bölgeye 5 aydır yoğunlaşmıştık, harekât uçaklarla başladı. Ateş gelen mağaraya yoğunlaşılmıştır. Buraya herhangi bir şekilde hava kuvvetlerimizin bombasının ulaşması pek mümkün değil. Mağaraya hava unsurlarıyla etki etmek mümkün değildi. Mağaranın iki kapısı daha bulundu. İçeriden ateş ediliyor el bombası atılıyordu ve askerlerimiz de gerekli karşılığı veriliyordu. Sadece göz yaşartıcı gaz kullanılmıştır. Bunun dışında herhangi bir silah mühimmat kullanılması söz konusu değil. Bu sırada teröristlere teslim olmaları gerektiği hususu tekrar tekrar hatırlatıldı. Mağara girişinde sadece göz yaşartıcı bomba kullanıldı. Bir terörist teslim oldu. Diğer teröristlerden teslim olan olmadı. İkinci terörist yakalandı. YPG’nin PKK’dan farkı yok.

Vatandaşlarımızın naaşları mağarada görüldü. Tedbirler alındıktan sonra naaşlar mağaradan dışarıya tahliye edildi. İki teröristin de verdiği ifadelere benzer şekilde görüldü ki 7 demir kapı ve 9 oda olduğu fiilen görülmüş oldu. Mağaranın durumu da video ve fotoğraflarla tespit edildi. Operasyon, kahraman personelimiz tarafından güvenlik tedbirleri alınarak çok zor şartlar altında, her ülkenin yapamayacağı şekilde gerçekleştirildi. Harekât boyunca 4’ü üst düzey yönetici olmak üzere 51 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. TSK, terör örgütünün kendisini çok emniyette hissettiği Gara’da, 75 kilometreye 25 kilometrelik bir alanda, PKK’ya ağır zayiat verdirmiştir.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP’li belediye başkanının ihracı reddedildi

Gazeteistasyon / Kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eğil Belediyesi Eş Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir