İtirafçı Murat İpek’i kim koruyor?

Faruk BALIKÇI

Gazeteistasyon – Diyarbakır AK Parti İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Aleyna Avcı’yı, vuran eski itirafçı ve 90’lı yıllarda faili meçhul olaylarla anılan Murat İpek yeniden gündeme geldi. Bir genç kadını göğsünden tabancayla vurarak öldürmeye teşebbüs eden ve üzerinde korucu kimliği bulunan İpek’in, olaydan 7 gün geçmesine rağmen henüz yakalanamaması, akıllara onu koruyan güçleri gündeme getirdi.

Peki kimdir Murat İpek? 1991 yılında bir grup ile birlikte PKK’ye katılmak isterken Cizre’deki yol kontrolü sırasında gözaltına alınmasıyla Murat İpek’in karanlık hayatı başladı. Gözaltına itirafçılığı kabul eden İpek, önce Şırnak ve Silopi Emniyet müdürlüğünde sorgulara katılmaya başladı. 90’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerin yoğun yaşandığı Cizre ve Şırnak’ta uzun yıllar görev yapan İpek, Şırnak eski emniyet müdürü Necati Altıntaş, Denizli’ye atanınca İpek’i de beraberinde götürdü. İpek burada yerel DEHA televizyonun taranması olayını gerçekleştirdi ve bu suçtan dolayı yargılanıp ceza aldı.

Denizli’de DEHA TV’nin taranması ve bir çete olayına karışmaktan yargılanan İpek, bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. DEHA TV’nin taranmasından yargılanan İpek’in avukatı Cafer Özkan, Dönemim Denizli Valili Yusuf Ziya Göksu’nun tanık olarak dinlenmesini isteyerek, dönemim Emniyet Müdürü Necati Altıntaş ve Vali Göksu’nun polis evinde Murat İpek ile yüz yüze görüştüklerini ve bu olayın içinde Valinin de bulunduğunu ifade etmişti.

Tahliye olduktan sonra 1997 yılında ise televizyon ve gazetelere cinayet dahil karanlık işlerle ilgili itiraflarda bulunmasıyla Murat İpek yeniden gündeme geldi. Medyaya, Şırnak’ta Newroz olayları sonrasında 1992 yılında gözaltına alınan 17 yaşındaki Bişeng Anık’ı nezarethanede silahla başından vurarak öldürdüğünü, faili meçhul cinayetleri ve yaptıkları yasadışı işleri  itiraf etti. Ancak hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.

Yıllar önce Diyarbakır’da Çocuk Hastanesi’nde özel güvenlik amiri görevine getirilen ancak daha sonra buradan alınan Murat İpek’e daha sonra korucu kadrosu verildiği ileri sürüldü. Korucu görevinden alındığı ileri sürülen ancak halen korucu kimliği taşıyan Murat İpek’in son icraatı ise AK Parti İl Gençlik Kolları Başkan yardımcısı Aleyna Avcı’yı göğsünden vurmak oldu.

Şimdi ise saldırıdan bir hafta geçmesine rağmen yakalanamıyor…

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Maymun çiçeği virüsü üç ülkede daha görüldü

Gazeteistasyon- 18 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’da rastlandı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir