Sancar: HDP’yi kapatmayı tartışıyorlar, ne kapatması, HDP ülkeyi yönetmeye hazırlanıyor

Gazeteistasyon – Hakkari’de esnafla bir araya gelerek sorunlarını dinleyen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, katıldığı il kongresinde, “HDP’yi kapatmayı tartışıyorlar, ne kapatması, HDP ülkeyi yönetmeye hazırlanıyor” dedi.

Hakkari HDP il kongresine katılan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar partililere hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en temel ve köklü sorununun adaletsizlik olduğunu düşündükleri için ‘Herkes İçin Adalet’ kampanyası başlattıklarını belirterek, “Her alanda adaletsizlik yaşanıyor, her kesim adaletsizlikle karşı karşıya kalıyor. Bu ülkede adaletsizlik yaşamayan halk topluluğu, inanç topluluğu, toplum kesimi neredeyse yok. Adaletsizliğin en büyüğünü Kürt halkı yaşıyor. Adaletsizliğe karşı mücadelenin asıl yükünü Kürt halkı üstlenecek. Hakkari bu zulmün bu adaletsizliğin belki de en çarpıcı yaşandığı şehirlerimizin başında geliyor. Hakkari’ye milli gelirden düşen pay ile sonuncu sırada” şeklinde konuştu.

Sancar, Son aylarda Hakkari’den sivil ölümler haberleri aldığını belirterek şöyle konuştu:
“Neden ölüm düşüyor her zaman payımıza. Ve en çok da Hakkari’ye. Hayat bu kadar ucuz mu? Kürd’ün hayatı neden ucuz? İş yok, ekmek yok ama kurşun var, ölüm var, zulüm var. Bu böyle gidemez. Hakkari’nin belki de en büyük geçim kaynağı yıllarca sınır ticareti dedikleri şey. Sınır ticareti nedir? Kürt halkının toprağını bölen bu sınırlar, bizim birbirimizle ekmeğimizi, ürettiğimizi paylaşmamızı engelleyen bu sınırlar kimin kararlarıyla konmuş buraya? Kürt halkını bölen bu sınırlar zihnimize ve kalbimize yerleştirilirse işte o zaman büyük kaybederiz. Zihinlerdeki sınırları, tel örgüleri kaldırırsak Kürt halkı özlediği özgürlüğe kavuşacaktır.”

‘HDP ülkeyi yönetmeye hazırlanıyor’

Partilerinin Türkiye’yi yönetmeye hazırlandığını belirten Sancar, “Buradan ilan ediyoruz; bu yürüyüş eninde sonunda ama çok geç olmadan başarıya ulaşacaktır. Tehditler, şantajlar, kapatma tehditleri, soykırım tehditleri, partimize ve halkımıza yönelen bütün bu insafsızca, ahlaksızca saldırılara rağmen büyüyerek yolumuza devam ediyoruz. Bunlar kapatmadan bahsediyorlar. Ne kapatması? HDP bu ülkeyi yönetmeye taliptir. Biz bu ülkeyi yöneteceğiz, hep birlikte yöneteceğiz” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Fazıl Say, Munzur Nehri kıyısında konser verdi

Metin Polat Gazeteistasyon / Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, ‘Munzur Nehri ve Çevre kirliliği’ konusunda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir