İngiltere, batan gemilerin enkazını Ulusal Miras Listesi’ne ekliyor

Gazeteistasyon – İngiltere’nin güneydoğu kıyılarında 19’uncu yüzyılda batan ve nereye ait oldukları bilinmeyen iki gemi İngiliz hükümeti tarafından yasal olarak koruma altına alındı.

İngiltere Ulusal Miras Listesi Danışmanı Ken Hamilton tarafından yapılan açıklamalara göre yelkenli ahşap gemilerin her ikisi de ticari amaçla kullanılıyordu. Seferlerinde kayrak taşı ve kömür taşıyorlardı.

Bu iki geminin diğer enkazlardan daha iyi durumda olduğunu belirten Hamilton, kullanımlarının 19’uncu yüzyılın sonlarında oldukça yaygın olduğunu kaydetti. “İngiltere deniz taşımacılığı endüstrisinin en büyük iki parçasıydılar. Su anda bu filodan çok fazla yok. Dolayısıyla geçmişin nadir örnekleriler” ifadesini kullandı.

GAD23 olarak bilinen gemilerden biri Kent’in Sandwich bölgesindeki Goodwin Sands olarak bilinen kumlu alanda bulunuyor. Geminin çarpışmadan sonra battığında büyük miktarda yakıt taşıdığı düşünülüyor. Hamilton, “Yaklaşık 5 bin batık yelken bulunsa da bilinenlerin sayısı 25’i geçmiyor” açıklamasında bulundu.

Diğer geminin enkazı ise Times Nehri’nin West Bar kumlu kıyısında bulunan ve WA08 olarak isimlendirilen bölgede bulunuyor. Gemi, 2016’da Londra Limanı Otoritesi tarafından yürütülen rutin bir araştırma sırasında keşfedildi.

GAD23 bölgesindeki araştırmada geminin konumuna ve yüküne ilişkin üç ihtimal ön plana çıktı. 1876’da batan Arşimet gemisi, 1868’de batan Zia Katarina gemisi veya 1868’de batan Superior gemisinden biri oluğu düşünülüyor. En düşük ihtimal Superior gemisi olduğu yönünde. Zira bunun, aralarındaki en geniş hacme sahip gemi olduğu belirtiliyor.

Söz konusu üç gemi de çarpışma nedeniyle battı. GAD23 bölgesinde bulanan enkazın sağ tarafındaki hasar, söz konusu geminin de aynı akıbeti paylaştığına işaret ediyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir