ODTÜ öğretim üyeleri: Üniversite öğrencilerimizle gurur duyuyoruz

Gazeteistasyon – Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim elemanları, Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin haklı itirazlarına katıldıklarını belirterek, “Üniversite öğrencilerimizle gurur duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

ODTÜ öğretim elemanları tarafından yapılan açıklamada, “Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasına karşı, temel evrensel özerk-demokratik-üretken üniversite akademik geleneklerini ve ilkelerini savunan tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin haklı itirazlarına katılıyoruz ve onları sonuna kadar destekliyoruz” denildi.

Bu gelenek ve ilkeleri savunan üniversite öğrencileriyle gurur duydukları vurgulanan açıklamada, evrensel hukuk ilkelerinden biri olan ve anayasal güvence altında bulunan protesto hakkını kullanmak isteyen öğrencilerin polis şiddetine maruz kaldığı anımsatıldı. Meşru ifade özgürlüğü haklarını kullanan insanlara yönelik baskı ve şiddetin son bulması ve bu süreçte gözaltına alınan, tutuklanan herkesin derhal serbest bırakılması gerektiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik usullerle seçilmiş kurullarda kalması, yöneticilerin ise bunların uygulayıcısı olması özerklik için gereklidir. Tüm akademik birim yöneticilerinin seçimle belirlenmesi de bu özerkliğin ve hesap verebilirliğin diğer bir teminatıdır. Ülkemizdeki tüm üniversitelerde rektörlerin ve diğer yöneticilerin üniversite öğretim elemanlarının katıldığı seçimlerle belirlenmesi çağrımızı yineleriz. Yaşadığımız sorun sadece Boğaziçi Üniversitesi’nin değil tüm Türkiye üniversitelerinin ve olası olumsuz sonuçları açısından Türkiye’nin sorunudur.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Çin, Tayvan’a saldırırsa karşılık veririz’

Gazeteistasyon / ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin’i Tayvan’la ilgili tehdit etti, saldırı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir