İşçi federasyonundan Yemek Sepeti’ne kınama

Gazeteistasyon – Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF), Yemek Sepeti’nin sahibi Alman Delivery Hero Şirketin’ne ve Türkiye’deki yetkililerine bir protesto mektubu göndererek, işçilerin örgütlenmelerinin önüne çıkarılan engelleme, baskı ve yıldırma politikalarını kınadı.

ITF, Yemek Sepeti’ne, işçilerin örgütlenme özgürlüğünü garanti altına alan ILO sözleşmelerine, ulusal ve uluslararası yasalara uyma çağrısı yapıldı.

Mektupta, ITF’nin dünyada 150 ülkeden 20 milyon işçinin sesi olduğu belirtildikten sonra, Yemek Sepeti’nde, Nakliyat-İş Sendikası ve temsil ettiği işçilere yönelik uygulamalarından duyulan kaygı dile getirildi. Mektupta şunlar ifade edildi:

“Yerel yönetim, sendika üyeliğiyle ilgili düzmece ve yanıltıcı beyanlarda bulunmak, işçilerin geçerli olan üyeliklerini engellemek maksadıyla statülerini bilerek yanlış sınıflandırmak da dahil olmak üzere işçiler üzerinde tehdit ve yıldırma politikaları uygulamaktadır. İşçilerin herhangi bir engellemeye maruz kalmaksızın örgütlenme hakkı ILO’nun uluslararası ana çalışma standartları çerçevesinde güvence altına alınmış temel bir haktır. Türkiye’nin de imzası bulunan, örgütlenme özgürlüğü ve toplu sözleşme yapma hakkıyla ilgili 87 ve 98 numaralı ILO sözleşmeleri ciddi bir şekilde ihlal edilmektedir. İşçilerin özgür bir şekilde sendika kurma veya bir sendikaya üye olma; ekonomik, sosyal ve çalışma şartlarını daha iyi hale getirmek için toplu sözleşme yapma hakları aynı zamanda Türkiye Anayasası’nın 51. ve 53. maddeleriyle de garanti altına alınmıştır. Şirketinizin, ulusal ve uluslararası yasalara uyum sağlaması için, işçilere ve işçilerin temsilcilerine yönelik bu sendika karşıtı faaliyetlere derhal son vermesi ve işçilerin bir sendikaya katılma yönündeki özgür iradelerine saygı göstermesi gerekmektedir. Şu gerçeği de dikkatinize sunmak isterim isterim ki, ITF’in Türkiye’deki üyelerine yönelik olarak gerçekleştirdiği dayanışma kampanyaları sırasında, işçilerin zorla istifa ettirilmesi gibi benzer taktiklerle karşılaşmıştık. Fakat yönetim tarafından uygulanan bu tür taktikler başarıya ulaşmamış, tam tersine durumu daha da alevlendirmiştir. ITF ve ITF üyeleri durumu takip etmektedir. Sizi bu sorunu en kısa sürede çözmeye, soruna müdahil olmaya ve sendikayı dikkate almaya çağırıyoruz.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP’li belediye başkanının ihracı reddedildi

Gazeteistasyon / Kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eğil Belediyesi Eş Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir