TGC: Halk TV muhabirlerine yapılan saldırıyı kınıyoruz

Gazeteistasyon-  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek için Kadıköy’de toplanan grubu izleyen Halk TV muhabirlerinin polis tarafından hedef seçilmesini kınadı.

Boğaziçi üniversite öğrencilere destek için toplanan grubu izleyen Halk TV muhabiri Erdinç Yılmaz ve kameraman Murat Erkmen polis müdahalesi sırasında yaralandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, toplumsal olayları izleyen gazetecilerin güvenlik güçleri tarafından hedef seçilmesinin basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne müdahale olduğuna dikkat çekerek,

“Basın özgürlüğünün olmadığı bir toplumda demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Gazetelerin ve gazetecilerin sürekli hedef gösterildiği bir ortamda toplumsal barış da sağlanamaz. Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu zor dönemde gazetecilerin mesleklerini yapmaları sözlü ve fiziksel saldırılarla sistematik şekilde engellenmektedir.

Bunun son örneği Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek için düzenlenen Kadıköy’deki eylemde polis müdahalesi sırasında Halk TV muhabiri Erdinç Yılmaz ve kameraman Murat Erkmen’in yaralanmasıdır. Bu saldırıyı yapanları kınıyoruz.

Kamuoyunu etkileyen her olayın ardından gazetecilere yönelik yapılan  saldırı halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik bir saldırıdır.

Meslektaşlarımıza yönelik saldırının faillerinin en kısa sürede bulunmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz. Meslektaşlarımıza ve Halk TV çalışanlarına geçmiş olsun diyoruz.  Gazeteciliğin suç olmadığını bir kez daha hatırlatıyoruz.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İsrail’den Şam’a hava saldırısı

Gazeteistesyon / Suriye Devlet Televizyonu, İsrail’in Şam yakınlarına hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Suriye Savunma Bakanlığı, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir