Demirtaş, ‘Davutoğlu’na hakaret’ten yargılandı

Gazeteistasyon- HDP Eş eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na yönelik “hakaret” suçlamasıyla yargılandı.

İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya Selahattin Demirtaş Demirtaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile katıldı. Demirtaş savunmasında, Pandemi nedeniyle SEGBİS’te avukat bulundurma hakkının elinden alındığını ifade ederek, ‘Hukuki destek alamıyorum. Mart ayından bu yana avukatlarımla açık görüş yapamadım. Anayasa 83. Maddesi ‘milletvekilleri yaptıkları konuşmadan sorumlu tutulamaz’ diyor. Bunu süre ile de sınırlanıyor. Vereceğiniz karar ile Anayasa’ya, TCK’ya, yargıya bağlı olup olmayacağınızı göstereceksiniz” dedi.

AİHM Büyük Daire’nin verdiği karara da değinen Demirtaş, ‘’AİHM’in verdiği kararda en önemsiz maddesi benim serbest bırakılmamdır. Çünkü o beni ilgilendiriyor. Bu karar diyor ki tutuklama siyasi saiklerle yapılmıştır. Benim kararlarım altında imzası bulunan tüm hakim ve savcıların ağır suç işlediği kesinleşmiştir. Bir kişiyi siyasi saiklerle tutuklamak bir suçtur. Sizi de bu suça ortak etmek istiyorlar.  Hakkımda 122 dava açılmış. Bu baskı kurmak içindir. Şu anda yargıda, siyasette, medyada, iş camiasında bir yapılanma var. Derin diyeceğim ama ortadadır, derinde değildir. Son olarak cezaevlerinde de sorunlar var, açlık grevinde olan arkadaşlarım var. Onları da selamlıyorum” diye konuştu.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Maymun çiçeği virüsü üç ülkede daha görüldü

Gazeteistasyon- 18 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’da rastlandı. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir