Kürt Dil Platformu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup

Gazeteistasyon- Kürt Dil Platformu, “Hiçbir şey dil kadar önemli değildir” açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, mektup yazarak, “Sizlerin de sık sık belirttiği gibi asimilasyon bir insanlık suçudur. Bu suçu kim işliyorsa hep birlikte buna karşı tavır alalım” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Özel Ödülleri törenindeki konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Hiç bir şey dil kadar önemli değildir, Oysa bir milleti maziden atiye taşıyan kültürse o kültürün en önemli unsuru dildir… Dil olmadan insan, aile, toplum, millet, kültür ve medeniyette olmaz. Diline sahip çıkmayan, dilini zenginleştirmeyen milletlerin tıpkı kökleri kuruyan ağaçlar gibi esen rüzgârlar karşısında devrilmeye mahkûmdur” sözleri hatırlatarak, Kürt Dil Platformu sözcüsü Şerefxan Ciziri imzasıyla mektup gönderildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilen mektupta şöyle denildi:

“Herhalde yaptığınız tespitler Kürt dili için de geçerli olmalı. Bunun böyle olduğuna inanmak istiyoruz. Sayın Erdoğan, Dil ile ilgili bu söylediklerinize gönülden katılıyoruz. Konumuz dil olduğu için Kürt dili ile ilgili olarak şunları arz ve talep ediyoruz; Türkçe, resmi dil ve eğitim-öğretim dili olarak belirttiniz sorunları yaşarken; 100 yıldan beri asimilasyon altında bulunan Kürt dili şu an var olmakla yok olmak gibi kritik bir eşikte bulunuyor. Sizlerin de sık sık belirttiği gibi asimilasyon bir insanlık suçudur. Bu suçu kim işliyorsa hep birlikte buna karşı tavır alalım. Asimilasyonla mücadele edelim. Sadece İstanbul, Ankara, Çukurova gibi metropollerde değil, Kürt halkının nüfus çoğunluğunu oluşturduğu kentlerde ve hatta köylerde de bile Kürt dili artık iletişim-konuşma dili olmaktan yavaş yavaş çıkıyor! Dolayısıyla, birey, aile, toplum ve kültürüyle Kürt milletinin geleceği büyük risk altındadır! Sayın Erdoğan; Yirmi beş milyonu aşkın Kürt milletinin varlığını ve kimliğini temsil eden Kürt dili üzerindeki baskıların kaldırılması istiyoruz. Sizlerin Başbakanlık döneminde bu alanda reformlar yapıldı, adımlar atıldı. Bu reformların devam etmesi ve Kürtçenin resmî bir statüye kavuşması gerekiyor. Hastaneler, Bankalar, Belediyeler, Devlet Kurumları, Türk Hava Yolları… Gibi devlet ve kamuoyuna ait yerlerde Kürtçenin iletişim dili olarak kullanılması, İlkokuldan üniversiteye eğitim ve öğretim dili olması için gerekenin sizler tarafından yapılacağına inanıyor, bunu arz ve talep ediyoruz. Bizler Kürt Dil Platformu olarak defalarca sizlere ve AK Partinin yöneticilerin ulaşmak istedik. Çabalarımız maalesef sonuçsuz kaldı. Bu talep ve meselelerimizi sizlere bizzat iletmek için görüşme talebimizi ayrıca arz ederiz’.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İsrail’den Şam’a hava saldırısı

Gazeteistesyon / Suriye Devlet Televizyonu, İsrail’in Şam yakınlarına hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Suriye Savunma Bakanlığı, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir