HDP, muhalefet partileri ile görüşmelere başladı

Gazeteistasyon- HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, muhalefet partileriyle görüşme turları öncesinde Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile görüştü. Görüşme sonrası koşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ‘’ Muhalefet partileri arasında diyalog, Türkiye’nin demokrasi yolunu açmak açısından hayati önem taşıyor’’ dedi.

Halkların Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve Pervin muhalefet Parti liderleriyle görüşmelere başladı. Görüşme turları öncesi Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u ziyaret eden HDP’liler, ilk randevularını bugün Saadet Partisini ziyaret ederek görüşmelere başlayacak. Daha sonra CHP, Gelecek Partisi ve Deva Partisi ile buluşacaklar. Muhalefet partilerine öneri paketi sunacak olana HDP’liler, paketle ilgili ayrıntıları da önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacak.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Meclisi ve demokratik siyaseti önemsedikleri için programlarını meclis başkanı ile görüşerek başlattıklarını belirterek, ‘’Özellikle AİHM’in Demirtaş kararı üzerine ortaya çıkan durumun yarattığı sıkıntıları, sorunları çözmek konusunda kendisinden inisiyatif beklediğimizi belirttik. Karar açık ve kesindir, uygulanmalıdır ama bu karar daha ötesine işaret ediyor. AİHM Demirtaş kararı Türkiye’de son 5 yılda yargı alanında ve adalet konusunda yaşanan büyük çöküşü resmi bir şekilde belgeliyor. 1 Şubat itibariyle başlayan yeni bir program koyduk önümüze. Ayrıntılarını 8 Şubat’ta kamuoyuyla paylaşacağız. Demokratik siyaset ve Meclis’i bir arada önemli gördüğümüz için bu programımızı Meclis Başkanı Sayın Şentop ile görüşerek başlattık. Türkiye’de acil demokratikleşmeye ve hukuk devletine dönüşe ihtiyaç var. Buradan uzaklaştığımız her gün krizler derinleşiyor, sorunlar ağırlaşıyor, toplumda kutuplaşma ve gerilim yükseliyor. Biz çözümü demokrasiyi yeniden inşa etmekte, hukuk devletini sağlam bir şekilde kurmakta görüyoruz. Bunun yolu da demokratik siyasetten geçiyor’’ dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Deniz tabanındaki kablolar deprem sensörü olarak kullanılabilir

Gazeteistasyon / Bilim insanları deniz tabanlarındaki internet kablolarının deprem ve tsunamileri tespit etmek ve iklim ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir